Polacy na frontach II wojny światowej

29.10.2019

Prezydent i pierwsza dama spotkali się w Holandii z Polonią

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek spotkali się z w Bredzie z Polonią. Polski przywódca dziękował weteranom 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy 75 lat temu wyzwolili to miasto spod niemieckiej okupacji.

Prezydent zwracał uwagę na „wyjątkowe okoliczności” spotkania z Polonią, czyli przypadającą we wtorek 75. rocznicą wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka.

„Bardzo się cieszę, że mieszkający tutaj obywatele Holandii (…) do dzisiaj tak ciepło witają swoich bohaterów, naszych rodaków, żołnierzy tamtych dni, którzy tu, na ich ulicach, walczyli o ich wolność, że oddają im cześć i hołd i że w związku z tym także tak miło wspominają nasz kraj, Polskę, i że mamy tutaj tak wielu przyjaciół” – mówił Duda.

„Powiedziałem do żony, kiedy tutaj jechaliśmy: +widzisz, jak byśmy mieli się sprowadzić do Holandii, to najchętniej bym się sprowadził tutaj, bo tutaj ludzie na pewno dobrze wspominają Polskę i Polaków i na pewno mają do nas ciepły stosunek, i na pewno łatwiej – choć na obczyźnie – tutaj ludziom, którzy z Polski przyjeżdżają, się żyje, pracuje, tworzy swoją przyszłość+” – mówił prezydent.

„Czcigodni nasi weterani, wspaniali bohaterowie, to dzięki wam, dzięki waszym poległym i rannym kolegom. Z całego serca wam jeszcze raz za to dziękujemy, Polska wam za to dziękuje” – podkreślił prezydent, wskazując, że walczyli oni nie tylko o wolność Polski, ale o wolność „wszystkich ludzi, którzy znajdowali się pod niemiecką okupacją”.

„Uczyniliście państwo największe dzieło dla Polski, jakie można było uczynić” – dodał.

Prezydent dziękował przedstawicielom Polonii za kultywowanie polskich tradycji i języka. Wyraził też nadzieję, że Polacy mieszkający w Holandii zdecydują się na powrót do ojczyzny.

„Staramy się, mamy nadzieję, że w końcu uda nam się stworzyć w Polsce takie warunki, że będzie ona rzeczywiście konkurencyjna z Holandią, Belgią, Francją, mam nadzieję - z Niemcami, że będzie można w Polsce zarobić podobne pieniądze, ale przede wszystkim, że w Polsce będzie praca, że będzie łatwość prowadzenia biznesu” – mówił.

„Staramy się o to. Ostatnimi czasy całkiem nie najgorzej nam się to udaje, jeżeli chodzi o podnoszenie w Polsce poziomu życia, ustanawianie różnych instrumentów, które mają wspierać polską rodzinę” – podkreślił Duda.

Podczas spotkania prezydent wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym.

Z Bredy Aleksandra Rebelińska (PAP)

reb/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL