Solidarność

08.10.2019

Prezydent: Kornel Morawiecki to wojownik o suwerenną Polskę i wielki człowiek ziemi dolnośląskiej

Kornel Morawiecki to wojownik o wolność, niepodległość i suwerenność Polski, ale też wielki człowiek ziemi dolnośląskiej - mówił prezydent Andrzej Duda w Górze (Dolnośląskie). Uczestnicy spotkania z prezydentem uczcili chwilą ciszy pamięć przywódcy "Solidarności Walczącej".

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Góry wspominał zmarłego niedawno marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Wcześniej zgromadzeni uczcili chwilą ciszy pamięć przywódcy "Solidarności Walczącej", który w sobotę został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

"To wielka postać, wielki wojownik o wolność, niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej, ale to także wielki człowiek tej ziemi, ziemi dolnośląskiej, bo tu właściwie przeżył całe swoje życie, choć urodził się w Warszawie; to właśnie tu działał, tu toczył swoją walkę, tutaj organizował +Solidarność Walczącą+, tutaj stawiał opór komunizmowi niezłomnie żądając niepodległej Polski" - mówił Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE

Jak dodał, w czasie, gdy Kornel Morawiecki wyszedł z żądaniem "niepodległej Polski", było to coś niezwykłego. "Wszyscy sobie zdawali sprawę z tego, że Polska nie jest w pełni niepodległa, ale on był tym, który nie bał się wyjść i powiedzieć: +Polska nie jest w pełni niepodległa a my niepodległości żądamy, chcemy jej, oddajcie nam wolną Polskę+" - mówił prezydent.

"Wielki człowiek w naszej historii choć, jak wiemy nie było mu łatwo, ale z całą pewnością jest jednym z twórców naszej wolności, naszej dzisiejszej niepodległości" - dodał Andrzej Duda.

Prezydent poprosił też zgromadzonych o uczczenie chwilą ciszy pamięci saperów, którzy we wtorek zginęli, a czterej zostali ranni w wyniku eksplozji niewybuchu w kompleksie leśnym w pobliżu Kuźni Raciborskiej (Śląskie). "Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych chciałbym państwa prosić, abyśmy także ich pamięć uczcili minutą ciszy a kto może, to proszę, aby w sensie duchowym wsparł tych, którzy są ranni i wsparł rodziny ofiar tego strasznego wypadku" - powiedział prezydent i zainicjował modlitwę.

CZYTAJ TAKŻE

Dwaj saperzy z jednostki w Gliwicach zginęli, a czterej zostali ranni w wyniku eksplozji niewybuchu w kompleksie leśnym w pobliżu Kuźni Raciborskiej (Śląskie). Stan dwóch poszkodowanych żołnierzy jest ciężki - wynika z informacji służb kryzysowych. Ofiary śmiertelne i ranni to żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Piotr Doczekalski

mzk/ pdo/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL