Polska po 1989 roku

18.06.2019

Prezydent: Lech Kaczyński chciałby, żebyśmy robili dla Polski jak najwięcej

Pan prezydent chciałby, żebyśmy robili do Polski niestrudzenie jak najwięcej i staramy się to robić – powiedział prezydent Andrzej Duda po mszy św. w 70. rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego odprawionej we wtorek wieczorem w Katedrze Wawelskiej.

Jak zaznaczył Duda, po uroczystości wspomniał 60. urodziny prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed dziesięcioma laty w Warszawie. "To takie duże wzruszenie - pamiętam jak wtedy wszyscy spotkaliśmy się w Pałacu w Sali Obrazowej, potem mieliśmy takie krótkie spotkanie przyjaciół pana prezydenta, jego współpracowników w Oranżerii - trochę łza się w oku kręci" - mówił Andrzej Duda dziennikarzom.

W uroczystej mszy św. w 70. rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Wśród przybyłych byli także marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu oraz córka zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska.

Po mszy św. przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry złożone zostały wieńce i kwiaty.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku, udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, we wrześniu 2010 r. odsłonięta została tablica ku czci ofiar katastrofy, z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem i łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają).(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pś/

PAP SACopyright © PAP SA 2019 Materiały redakcyj

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL