Polacy na frontach II wojny światowej

18.05.2019

Prezydent przybył do Włoch; weźmie udział w obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w sobotę po godz. 13 do Włoch, gdzie wezmą udział w obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Podczas wizyty Duda spotka się też z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.

Centralne uroczystości rocznicy bitwy rozpoczną się o godz. 17 od mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego generała Józefa Guzdka.

Oprócz prezydenta i pierwszej damy w uroczystościach weźmie udział prezydent Włoch z córką. Obaj przywódcy wygłoszą wystąpienia okolicznościowe, wysłuchają Apelu Poległych oraz utworu "Czerwone maki", a także wraz z weteranami złożą wieńce przy krzyżu Virtuti Militari.

Program wizyty zakłada również odrębne spotkanie prezydentów Polski i Włoch.

Po zakończeniu głównych uroczystości Duda z małżonką odwiedzą opactwo benedyktynów, o które w 1944 roku toczyły się zacięte walki, a następnie spotka się z weteranami i Polonią. Opactwo zostało założone przez św. Benedykta, uważanego za pierwszego patrona Europy.

W trakcie wizyty prezydent złoży też kwiaty pod pomnikiem 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ akl/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL