Polska po 1989 roku

14.09.2018

Próbowano zniszczyć pomnik radzieckich żołnierzy w Mikolinie

Nieznani sprawcy próbowali zniszczyć pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej w Mikolinie - poinformowała PAP Patrycja Kaszauba, oficer prasowy KP Policji w Brzegu.

Do zdarzenia doszło w Mikolinie, gdzie po wojnie wybudowano pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli podczas przeprawy przez Odrę. Kamienny obelisk, na którego szczycie jest charakterystyczna czerwona gwiazda odrestaurowano w ubiegłym roku. Władze gminy Lewin Brzeski rozważały usunięcie gwiazdy i zmianę tablicy na pomniku, by dostosować go do wymogów ustawy o IPN.

Według wstępnych ustaleń policji, w czwartek po południu nieznani sprawcy umieścili w łodzi będącej częścią pomnika oponę, a na niej butlę gazem. Opona została podpalona. Nie doszło jednak do eksplozji. Na miejscu pracują śledczy.

"W tej chwili ustalamy okoliczności tego zdarzenia. Typujemy też osoby mogące mieć z nim związek. Nasza wstępna kwalifikacja czynu wskazuje na znieważenie pomnika. Taki czyn jest zagrożony grzywną lub karą ograniczenia wolności" - poinformowała Kaszuba.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL