Polska po 1989 roku

09.01.2018

Profesorowie: Frost i Nowak - laureatami konkursu MSZ na najlepszą publikację historyczną

Dr Daniel Brewing (L), prof. Robert Frost (P) oraz prof. Andrzej Nowak (2L). Fot. PAP/L. Szymański Dr Daniel Brewing (L), prof. Robert Frost (P) oraz prof. Andrzej Nowak (2L). Fot. PAP/L. Szymański

Prof. Robert Frost z Uniwersytetu Aberdeen w Wlk. Brytanii został laureatem konkursu na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski, natomiast prof. Andrzej Nowak z UJ i PAN został nagrodzony za najlepszą publikację polskojęzyczną z zakresu historii polskiej dyplomacji. Nagrody wręczył we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

"To wielki moment i pierwszy owoc Rady Dyplomacji Historycznej powołanej przy ministrze spraw zagranicznych. Cieszmy się, że wybitne osoby ze świata nauki, historii i muzealnictwa doradzają ministrowi i kierownictwu MSZ oraz konsultują różne działania z zakresu dyplomacji historycznej, ale także działania bilateralne, bo tak naprawdę historia, dyplomacja historyczna przenika się z aktualnymi wydarzeniami i decyzjami dot. polityki zagranicznej" - powiedział Dziedziczak.

Jak dodał, to "niezwykle istotne" aby powstawało jak najwięcej publikacji, które "mówią prawdę o naszej historii w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla odbiorcy zagranicznego". "Państwa dzieła znakomicie wpisują się w tę charakterystykę" - podkreślił wiceszef MSZ, zwracając się do laureatów konkursu.

Według Dziedziczaka, powstawanie takich publikacji "w czasach, kiedy pojawia się tyle nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, często wynikających z ignorancji", jest szczególnie ważne.

Laureatem głównej nagrody pieniężnej w wysokości 10 tys. euro za najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski został prof. Robert Frost z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii. Autor pracy pt. "The Oxford History of Poland-Lithuania. Volume I: The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385-1569" powiedział, że bardzo dużo nauczył się od polskich historyków.

"Jak dowiedziałem się podczas pobytu w Polsce w latach 1980-81, Polacy patrzą na historię inaczej niż u nas, na Wyspach. Tutaj historia naprawdę się liczy" - ocenił prof. Frost. Jak dodał, żaden historyk nie jest i nigdy nie będzie w stanie "odkryć całej prawdy o przeszłości; historyk potrafi stworzyć hipotezę na podstawie niekompletnych i wycinkowych dowodów źródłowych". "Stąd istnieją różne wersje historii, która od zawsze służyła różnym interesom politycznym, religijnym i społecznym" - zaznaczył prof Frost.

Wyróżnienia w kategorii za najlepszą publikację obcojęzyczną otrzymali: dr Daniel Brewing z Uniwersytetu Aachen z Republiki Federalnej Niemiec oraz prof. Patryk Babiracki z Uniwersytetu Texas-Arlington w Stanach Zjednoczonych.

Nagrodę główną (20 tys. zł) w kategorii za najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji otrzymał prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Historii PAN za pracę pt. "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement".

Wyróżnienia za publikacje w języku polskim przyznano prof. Andrzejowi Maciejowi Brzezińskiemu oraz Wydawnictwu ARCANA.

Nagrody zostały przyznane przez ministra spraw zagranicznych na wniosek Rady Dyplomacji Historycznej.(PAP)

autor: Marek Sławiński

masl/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL