Polska po 1989 roku

12.02.2020

Prof. Henryk Samsonowicz uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Prof. Henryk Samsonowicz. Fot. PAP/B. Zborowski Prof. Henryk Samsonowicz. Fot. PAP/B. Zborowski

Wybitny historyk, mediewista prof. Henryk Samsonowicz został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości - podała w środę Kancelaria Prezydenta. Odznaczenie wręczył prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - jak dodała w komunikacie kancelaria - jest przyznawany osobom, które od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości przyczyniały się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

CZYTAJ TAKŻE

Prof. Henryk Samsonowicz to wybitny naukowiec, pedagog, autorytet w świecie nauki i kultury; Kawaler Orderu Orła Białego. Absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracę naukową rozpoczął w 1950 r., w 1960 r. otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego. W 1980 r. został profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych. Był prodziekanem, a w latach 1970–73 dziekanem Wydziału Historycznego i następnie dyrektorem Instytutu Historycznego w Wydziale Historycznym UW. W latach 1980-1982 pełnił funkcję rektora UW. Był ministrem edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL