Holokaust

04.03.2019

Protest ambasady RP w USA przeciwko manipulacji "The Jewish Voice"

Ambasada RP w USA wezwała na Twitterze wydawany w Stanach Zjednoczonych żydowski tygodnik „The Jewish Voice” do zaprzestania „oszukańczego wykorzystywania fotografii”. Chodzi o zilustrowanie pogromu w Jedwabnem zdjęciem z obozu zagłady w Niemczech.

Pod koniec lutego interweniował w tej sprawie ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski, zarzucając „The Jewish Voice” „oszczerczą manipulację”. Teraz pod owym zdjęciem, na którym widać pomordowanych ludzi tygodnik napisał, że nie ilustruje ono masakry w Jedwabnem, lecz ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w Dolnej Saksonii.

„To powiedziawszy, historia nie może ignorować kolaboracji katolickich Polaków w mordowaniu ich polsko-żydowskich współobywateli” – dodano pod tym wyjaśnieniem, a w dalszej części artykułu zamieszczono zdjęcie podpisane „Polacy przyglądają się płonącej stodole w Jedwabnem...”, podczas gdy – jak podkreśla ambasada RP – przedstawia ono zniszczenie baraku w Bergen-Belsen po wyzwoleniu tego niemieckiego obozu przez Brytyjczyków.

„Kolejna manipulacja, która wymaga sprostowania” – podkreślono w tweecie ambasady RP.

Artykuł redakcyjny, który został zamieszczony na stronie internetowej "The Jewish Voice", opisuje ostatnie spory między Polską a Izraelem, związane z wypowiedziami premiera Benjamina Netanjahu i p.o. ministra spraw zagranicznych Israela Katza, przypomina o zbrodni w Jedwabnem, ale też zwraca uwagę, że obecna Polska jest jednym z nielicznych sojuszników Izraela w Unii Europejskiej i w odróżnieniu od np. Niemiec nie wspiera żadnych inicjatyw nawołujących do bojkotu Izraela, w związku z tym nie może on sobie pozwolić na zepsucie tych relacji. (PAP)

az/ ap/tgo/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL