Lata 1921-1926

12.05.2011 aktualizacja 14.07.2016

PSL chce uczczenia pamięci ofiar zamachu majowego 1926 r.

2011-05-12 (PAP) - PSL chce uczczenia przez Sejm pamięci ofiar zamachu majowego z 1926 r. W projekcie uchwały przedstawionej w 85. rocznicą tego wydarzenia ludowcy przypominają, że zginęło wówczas 379 osób, w tym 164 cywilów. Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że zamach majowy był wydarzeniem bez precedensu w okresie międzywojennej historii Polski. Przypomniał, że działacze ludowi Wojciech Korfanty i Wincenty Witos po zamachu majowym byli prześladowani i ostatecznie musieli emigrować.

"Korfanty stał się przez to symbolem człowieka, który walczył o demokrację i poniósł tego ogromne konsekwencje" - dodał Pawlak.

W projekcie uchwały napisano, że w 85. rocznicę zamachu majowego Sejm "oddaje hołd i cześć wszystkim wojskowym i cywilnym ofiarom jednego z najboleśniejszych wydarzeń w historii II RP".

"Sejm RP wyciągając wnioski z tragicznych wydarzeń majowych 1926 roku i następujących po nich kolejnych wydarzeń - aż do dnia dzisiejszego, potwierdza fakt, że +Potęgi Państwa i jego przyszłości nie zabezpieczy żaden choćby największy geniusz - uczynić to może cały świadomy swych praw i obowiązków Naród+" - czytamy w projekcie uchwały przygotowanej przez PSL.

W uzasadnieniu projektu napisano, że zamach majowy 12 maja 1926 r. był próbą rozwiązania kryzysu politycznego spowodowanego powołaniem rządu Wincentego Witosa. Według ludowców "zamach majowy był wielkim wstrząsem politycznym, moralnym i psychologicznym dla polskiego społeczeństwa" i "ciosem zadanym młodej demokracji i parlamentaryzmowi".

Wnioskodawcy piszą w uzasadnieniu, że historycy różnią się w ocenach konsekwencji zamachu, ale - ich zdaniem - uczczenie jego ofiar przez Sejm jest jak najbardziej uzasadnione w 85. rocznicę tych wydarzeń. (PAP)

pat/ par/ gma/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL