Polska po 1989 roku

27.05.2018

Radom: przysięga żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

126 żołnierzy batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, złożyło w niedzielę w Radomiu przysięgę wojskową.

Szef 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak podkreślił, że żołnierzy nikt nie może zwolnić ze złożonej przysięgi.

"To przysięga, w której oddajemy cześć, chwałę i honor. O honorze tutaj, na Ziemi Radomskiej, mówić nie muszę, bo wy tutaj pokazaliście, jak bardzo jesteście honorowi” - stwierdził płk Kaliciak, zwracając się do licznie zgromadzonych mieszkańców Radomia i nawiązując do wydarzeń Czerwca’76 w Radomiu.

W uroczystości wzięli udział m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan, wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz oraz Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego - patrona 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Skurkiewicz podkreślił, że jest to pierwsza po blisko 10 latach przysięga wojskowa w Radomiu. "Teraz takie uroczystości będą odbywały się cyklicznie. Radom jest nierozerwalnie związany z polskim wojskiem. Siły Zbrojne były, są i będą obecne w tym mieście" - zaznaczył wiceszef MON. Przypomniał, że żołnierze, którzy w niedzielę złożyli przysięgę, wcześniej odbyli 16-dniowe intensywne szkolenie. "Życzę wam sukcesów i wytrwałości, a także, żebyście odwoływali się w swoim życiu osobistym, zawodowym i wojskowym do wielkiego bohatera, waszego patrona rtm. Witolda Pileckiego" - powiedział Skurkiewicz do żołnierzy batalionu lekkiej piechoty w Grójcu.

W trakcie uroczystości odczytane zostały listy od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Po części oficjalnej w radomskim parku odbył się festyn rodzinny dla wszystkich mieszkańców Radomia, z udziałem m.in. terytorialsów, strażaków, policjantów i żołnierzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Proces formowania 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczął się w maju 2017 r. Pierwszym krokiem było utworzenie i rozpoczęcie działalności dowództwa brygady, które obecnie ma siedzibę w Warszawie. Kolejnym krokiem było uruchomienie 61. batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, który jest obecnie bazą szkoleniową dla potencjalnych żołnierzy kolejnych batalionów. W lipcu i sierpniu rozpocznie się tworzenie struktur batalionu w Radomiu, a od września zacznie on funkcjonować.

Docelowo 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej ma liczyć ponad 4 tys. żołnierzy, a batalion lekkiej piechoty - 750, w tym 70 zawodowych. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL