Stan wojenny

11.05.2017

35. rocznica śmiertelnego pobicia Piotra Majchrzaka

Piotr Majchrzak. Fot. IPN Piotr Majchrzak. Fot. IPN

Piotr Majchrzak, uczeń Technikum Ogrodniczego, 11 maja 1982 r. przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu został - według relacji rodziny - wylegitymowany, zaatakowany i pobity przez oddział ZOMO. Zmarł 18 maja w szpitalu, nie odzyskując przytomności.

Do pobicia Piotra Majchrzaka doszło w centrum miasta ok. godz. 21. Według rodziny, chłopak stał się celem ataku prawdopodobnie dlatego, że w klapie kurtki miał opornik - wówczas symbol sprzeciwu wobec rządów komunistów. Dziewiętnastolatek mimo szybkiej operacji zmarł w nocy z 17 na 18 maja 1982 roku.

Milicja zastraszała rodzinę i przyjaciół Majchrzaka, sugerowano, że chłopaka zabił pijany mężczyzna. Prokuratura umorzyła śledztwo z powodu braku dowodów, a później z powodu niewykrycia sprawców.

W 2011 podczas procesu o zadośćuczynienie za śmierć Piotra w stanie wojennym sąd uznał, że Piotr Majchrzak prowadził działalność opozycyjną, jednak nie znalazł dowodu na to, że został on zabity przez funkcjonariuszy ZOMO.

Według sądu istnieje kilka wersji przyczyn śmierci Majchrzaka - mogli go zabić funkcjonariusze ZOMO, którzy byli w miejscu, gdzie zginął, ale także mógł zginąć od uderzenia parasolem przez osoby awanturujące się pod pobliskim lokalem. (PAP)

kpr/ abe/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL