Polska po 1989 roku

13.11.2015 aktualizacja 14.07.2016

Rosyjskie MSZ oburzone sprofanowaniem w Warszawie pomnika Armii Czerwonej

Rosyjskie MSZ wyraziło w piątek głębokie oburzenie "dokonanym 11 listopada kolejnym aktem wandalizmu" wobec pomnika żołnierzy radzieckich w Parku Skaryszewskim w Warszawie; zażądało wykrycia i ukarania sprawców i przywrócenia pomnikowi poprzedniego wyglądu.

Podkreślając, że do aktu wandalizmu doszło w dniu obchodów w Polsce Święta Niepodległości, rosyjskie MSZ pisze, iż wątpi, by "Polska mogła obchodzić kolejną rocznicę swej niepodległości, gdyby nie zwycięstwo ponad 600 tysięcy radzieckich żołnierzy i oficerów, którzy oddali życie za wyzwolenie tego kraju od niemiecko-faszystowskich okupantów".

"Bez względu na to, jakiej politycznej maści byli bojówkarze - chuligani, w żadnym razie nie usprawiedliwia to polskich władz, które nie wypełniają lub być może nie chcą wypełniać zobowiązań międzynarodowych, dotyczących gwarancji bezpieczeństwa i zachowania wojskowych cmentarzy i pomników, jak jest to zatwierdzone w umowie między rządem Federacji Rosyjskiej a rządem Rzeczypospolitej Polskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 roku".

"Żądamy podjęcia wszelkich środków w celu wykrycia i ukarania winnych, przywrócenia poprzedniego wyglądu pomnikowi, niedopuszczenia do powtórzenia się w przyszłości podobnych incydentów" - napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Polskie MSZ nie chce komentować rosyjskiego oświadczenia.

Po południu oburzenie z powodu incydentu w warszawskim parku wyraziło Ministerstwo Obrony Rosji. Jego przedstawiciel Władimir Popow, cytowany przez moskiewskie media, zauważył, że w 2015 roku w Polsce odnotowano 21 aktów wandalizmu wobec radzieckich i rosyjskich miejsc pamięci. Według Popowa Polska zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w Europie. "Na miejscu polskich władz w kwestiach troskliwej opieki nad miejscami pochówku żołnierzy radzieckich brałbym przykład z Niemiec" - oświadczył.

Jak poinformowała PAP kom. Joanna Węgrzyniak, oficer Prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa VII, incydent miał miejsce 11 listopada przed południem. "Starszy, 70-letni mężczyzna podszedł bardzo blisko pomnika, zza pazuchy wyjął słoik, w którym była czerwona ciecz i rzucił nim w stronę monumentu" - relacjonowała.

Policjanci, którzy pełnili służbę w Parku Skaryszewskim zatrzymali mężczyznę. "Zareagowali natychmiast. 70-latek usłyszał zarzut znieważenia pomnika. Grozi mu za to ograniczenie wolności lub grzywna" - powiedziała Węgrzyniak. Sprawą zajmie się teraz sąd.

Zdarzenie nie miało związku z Marszem Niepodległości, który odbył się kilka godzin później.(PAP)

mal/ ro/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL