Polska po 1989 roku

11.11.2019

Rozpoczął się „Festiwal Niepodległa”

Krakowskie Przedmieście w Warszawie wypełnił tłum świętujących z flagami w dłoniach i biało-czerwonymi rozetkami przy ubraniach - o godz. 13 rozpoczął się tam „Festiwal Niepodległa”. W programie - koncerty, warsztaty, pokazy i wystawy.

11 listopada w Warszawie, podobnie jak rok temu, odbywa się "Festiwal Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu. Wydarzenie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu na dziedzińcu MKiDN, gdzie mieści się Scena Muzyczna festiwalu. Tam, w ramach prowadzonych warsztatów, można nauczyć się polskich tańców, takich jak oberek, mazurek, krakowiak, polka czy kujawiak. Motywem przewodnim poniedziałkowych warsztatów będzie oberek, a uczestnicy będą tańczyć do muzyki tradycyjnej z różnych polskich regionów. Zaproszeni zostali mistrzowie kultury ludowej: Maria Siwiec, Jan Wochniak, Jerzy Panek, Romuald Jędraszak.

Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych stał się strefą z atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Powstania tam kolorowa artystyczno-kulturalna przestrzeń edukacyjna, gdzie o historii Polski organizatorzy opowiedzą, nawiązując do najciekawszych i najważniejszych twórców polskiej literatury dziecięcej. "Pokażemy, że historii można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat i że Polska literatura dziecięca jest piękna, wartościowa i świadczy o naszej tożsamości narodowej" - zachęcają organizatorzy.

Na Krakowskim Przedmieściu odbywa się też pokaz zabytkowych konnych powozów, można też zobaczyć automobile zabytkowe z lat 1920-50. Można także spotkać damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Bluszcz", porządku zaś strzegą będą policjanci w historycznych mundurach.

O godz. 15 organizatorzy zapraszają pod scenę muzyczną na dziedzińcu UW. Wystąpią tam: Bovska, Pih x Pokahontaz x Druga Strona Ulicy, a po przerwie, około godz. 18 - Grzegorz Hyży i Krzysztof Cugowski.

Przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17 odbędzie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie z Golec uOrkiestrą wystąpią artyści: Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, GROMEE, Fundacja Braci Golec, Wataha Drums, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Rafał Rozmus – dyrygent.

Organizatorzy podkreślają, że jest to "pierwszy tego typu symfoniczno–etniczny projekt w Polsce". Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski.

W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać można ekspozycję pt. "Czapki z głów". Przestrzeń galerii wypełniają polskie plakaty z lat 1918-1922, gdy kształtowała się państwowość II Rzeczpospolitej. Obok nich eksponowane są współczesne plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30. Odpowiedzialnym za organizację uroczystości jest Biuro Programu "Niepodległa". (PAP)

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL