Inne

23.10.2018

Rozstrzygnięto konkurs dla uczniów Nauka dla Ciebie

Elektroniczny model ucha, tunel powietrzny czy pokazujący rozchodzenie się fal na wodzie "kałużator" - to niektóre z projektów zrealizowanych przez uczniów z całej Polski w konkursie Nauka dla Ciebie. We wtorek w Warszawie wręczono nagrody laureatom konkursu.

Konkurs Nauka dla Ciebie został zorganizowany przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadaniem jego uczestników - drużyn złożonych z dwójki nauczycieli i dowolnej liczby uczniów z klas 1-7 szkoły podstawowej lub drugiej klasy gimnazjum - było zaprojektowanie i przeprowadzenie własnego projektu badawczego.

"Jeśli chcemy mieć w przyszłości dobrych studentów, dobrych naukowców - to pasja poznawania, pasja odkrywania powinna być w nich rozwijana od samego początku. Konkurs Nauka dla Ciebie miał pokazać, że już w szkole podstawowej, już w gimnazjum można zacząć uprawiać naukę w formie zabawy - jednak poważnej zabawy, której efektem jest konstruowanie urządzeń, które służą do badania różnych zjawisk naukowych" - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński podczas gali rozdania nagród, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik.

"Sukces konkursu pokazał, że mamy bardzo zdolnych uczniów w Polsce i musimy teraz troszczyć się o to, żeby ich pasje nie ginęły w trakcie uczenia się czy studiowania" - dodał wiceminister.

Konkurs Nauka dla Ciebie został ogłoszony w marcu br. Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowało się blisko 1 tys. uczniów i niemal 150 nauczycieli - utworzyli oni 73 drużyny. Do drugiego etapu zaproszono dziesięć szkół, których nauczyciele wzięli udział w przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik Letniej Szkole Prototypowania - tygodniowych warsztatach, które miały merytoryczne i praktyczne przygotować nauczycieli do wykonania wraz z uczniami projektu.

Pod koniec września wyłoniono pięciu finalistów i pięciu laureatów konkursu.

Wśród nagrodzonych we wtorek projektów znalazły się m.in. elektroniczny model ludzkiego ucha opracowany przez drużynę z Niepublicznej Szkoły Podstawowej SKRZYDŁA w Lublinie i "kałużator" - urządzenie pokazujące rozchodzenie się fal na wodzie, stworzone przez drużynę ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Warszawie. Oprócz tego laureatami konkursu zostali przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, Szkoły Podstawowej nr 40 im. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej i Szkoły Podstawowej nr 38 w Sosnowcu.

Szkoły, z których pochodzą laureaci konkursu, otrzymały dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł, zaś opiekunowie uczniów otrzymali po tysiąc zł nagrody. Nagrodą dla uczniów każdej ze zwycięskich szkół była z kolei wycieczka do Warszawy, połączona ze zwiedzaniem samego miasta oraz Centrum Nauki Kopernik.

Jak stwierdził w rozmowie z PAP dyrektor CNK Robert Firmhofer, sukces konkursu pokazuje "ogromny potencjał, który tkwi w nauczycielach i w uczniach". "Ten konkurs był prowadzony poza formalnym obiegiem systemu szkolnego, więc on niewiele mówi o samej szkole - ale pokazuje, że mamy na pewno aktywnych, zaangażowanych nauczycieli - wymagał bowiem od nich bardzo dużo pracy, na którą normalnie nie ma czasu i na którą musieli poświęcać swój prywatny czas" - podkreślił. (PAP)

autorka: Katarzyna Florencka

kflo/ agt/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL