II Rzeczpospolita

23.01.2020

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu

Zbigniew Mikielewicz jest autorem projektu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma stanąć w centrum Poznania. Rozstrzygnięty został konkurs na projekt monumentu; wyniki zostały podane do publicznej wiadomości w czwartek.

Pomnik o wysokości ok. 4 m będzie zlokalizowany u zbiegu ulicy Libelta i alei Niepodległości, jego odsłonięcie odbyć się ma jesienią 2021 roku. Zwycięski projekt przedstawia siedzącego, zadumanego marszałka. Przewidywany koszt budowy monumentu to ok. 2 mln zł.

"Postać marszałka wyłania się z monolitycznego bloku szwedzkiego granitu. Pomimo wyraźnej zadumy, w której jest pogrążony Piłsudski, jego poza sugeruje, że mamy do czynienia z osobą dynamiczną, gotową w każdej chwili podjąć działanie" – podano w opisie pracy.

CZYTAJ TAKŻE

Jak poinformował w czwartek poznański magistrat, według projektu zmienić ma się także teren otaczający pomnik. Nawierzchnia wokół ma być utwardzona płytami i kostką granitową. Między jezdniami a placem przewidziane są wąskie pasy zieleni.

Miasto Poznań ogłosiło otwarty konkurs na projekt pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego we wrześniu ubiegłego roku. Celem konkursu miało być "pozyskanie projektu pomnika, który z jednej strony wzbogaci przestrzeń publiczną miasta o dzieło artystyczne wysokiej klasy, a z drugiej uwieczni postać wybitnego męża stanu".

Konkurs podzielony był na dwa etapy. Do pierwszego zgłoszono 33 opracowania studialne. Spośród nich sąd konkursowy wyłonił finałową trójkę.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL