Polska po 1989 roku

28.05.2019

Rusza portal poświęcony gliwickiej opozycji

Marian Krzaklewski, Andrzej Gałażewski, o. Jan Siemiński czy Jadwiga Rudnicka – to niektóre postaci, których działalność będzie można poznać na portalu internetowym Gliwicka Opozycja 1945-1990, który zostanie udostępniony w środę.

"Dokumentowanie i popularyzacja najważniejszych wydarzeń i postaci z życia miasta to podstawowe zadanie muzeum. Do uruchomienia tego portalu skłoniła mnie też obserwacja młodego pokolenia, które albo w ogóle nie zna tej najnowszej historii, albo zna ją w wersji zmitologizowanej, zniekształconej przez współczesną publicystykę" – powiedział PAP pomysłodawca portalu, dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk.

Projekt jest poświęcony uczestnikom szeroko pojętego oporu społecznego, działaczom różnych nurtów i środowisk, ludziom odważnym, zaangażowanym w działalność wolnościową i za tę działalność prześladowanym przez komunistyczny reżim. Będzie dostępny pod adresem www.opozycja.muzeum.gliwice.pl.

Prace nad portalem pracownicy Muzeum w Gliwicach rozpoczęli w ubiegłym roku i prowadzili we współpracy z historykami Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. Część z biogramów umieszczonych na stronie w ramach realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej projektu Encyklopedia Solidarności, pozostałe zostały opracowane na potrzeby portalu Gliwicka Opozycja 1945-1990.

Projekt ma charakter otwarty, będzie systematycznie rozbudowywany. Znajdą się tam teksty, nagrania, fotografie, grafiki i dokumentacja ikonograficzna pochodząca ze zbiorów własnych, jak również placówek archiwalnych oraz kolekcji prywatnych, w tym osobiste pamiątki osób zaangażowanych w działalność opozycyjną. Muzeum zachęca do kontaktu osoby posiadające interesujące materiały lub mogące się podzielić ciekawymi wspomnieniami.

Na portalu znajdą się biogramy takich działaczy gliwickiej opozycji, jak Władysław Sulecki, Ryszard Kościesza-Kuszełeyko, Jan Tadeusz Żeliński, Jadwiga Rudnicka, Jan Mazurkiewicz,  Marian Krzaklewski, o. Jan Siemiński,  Marian Maciejczyk, Andrzej May-Majewski, Barbara Kozłowska, Zbigniew Siemaszko, Tadeusz Drzazgowski, Andrzej Gałażewski, Władysław Kostrzewski, Bogusław Choina.

W czerwcu 2019 r. mija trzydzieści lat od częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 r. Jak podkreśla dyrektor Krawczyk, zmiany, które nastąpiły w kolejnych miesiącach, doprowadziły do demontażu systemu komunistycznego i umożliwiły przejście do rządów demokratycznych i gospodarki wolnorynkowej. "Wydarzenia te, określane mianem bezkrwawej rewolucji, nie byłyby możliwe, gdyby nie konkretne działania podejmowane wcześniej przez ludzi antyreżimowej opozycji, dziś często zapomnianych i tym samym nieznanych – działania niezwykle ważne, nie tylko przez utorowanie drogi do Polski niepodległej i demokratycznej, ale również jako świadectwo niezłomności postaw w obliczu zagrożenia represjami, inwigilacją ze strony policji politycznej, konsekwencjami w pracy czy ostracyzmem środowiskowym" - zaznaczył.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/  itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL