II Rzeczpospolita

29.11.2019

Rybnik uhonorował pomnikiem długoletniego burmistrza

Burmistrz Rybnika w latach 1922–1950 został uhonorowany pomnikiem przez lokalny samorząd. Pomnik przed magistratem przedstawia Władysława Webera ruszającego z laską i w kapeluszu na gospodarski spacer po mieście.

Jak przekazała w piątek rzeczniczka rybnickiego urzędu miasta Agnieszka Skupień, projekt pomnika Władysława Webera wykonano na podstawie zachowanych w miejscowym muzeum przedwojennych zdjęć burmistrza.

"Burmistrz Weber został odnotowany w historii Rybnika, jako wyjątkowo dobry gospodarz. Był wizjonerem, którego zaangażowanie dla miasta stawiane jest za wzór dzisiejszym samorządowcom" - powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Piotr Kuczera.

"Taka symboliczna obecność w przestrzeni miasta ludzi, który tworzyli przeszłość Rybnika, jest niezwykle ważna dla nas, tworzących jego teraźniejszość" - ocenił prezydent.

CZYTAJ TAKŻE

Za burmistrza Webera wybudowano w Rybniku obecny gmach urzędu miasta przy ul. Chrobrego, budynek Komunalnej Kasy Oszczędności, siedzibę PCK, Straż Pożarną, kilka szkół, liczne drogi, odnowiono płytę rynku, zmieniono oświetlenie uliczne z gazowego na elektryczne; sprowadzono też do miasta zakony werbistów i urszulanek.

Oczkiem w głowie burmistrza był estetyczny wygląd miasta – zakładał istniejące do dziś skwery i zieleńce. Osobiście nadzorował wszystkie prace i inwestycje.

"Dzięki dużemu poparciu moralnemu tutejszego społeczeństwa, zdołałem w ciągu 17 lat mojego urzędowania, podnieść Rybnik z małego, zaniedbanego, 12-tysięcznego miasteczka, do rangi znanego w kraju z czystości i pięknych zieleńców 25-tysięcznego miasta" – pisał potem w swoim życiorysie Władysław Weber.

Ważny dla rybniczan burmistrz urodził się w Opalenicy w Wielkopolsce w 1882 r. W 1907 r. zamieszkał z żoną Eufrozyną w Rybniku, gdzie urodziły się ich cztery córki. Burmistrzem został w 1922 r., gdy ówczesna rada miejska wybrała go na to stanowisko na 12-letnią kadencję. W 1934 r. ponownie powierzono mu je na dwanaście lat.

Pracę Webera w mieście przerwała II wojna światowa, podczas której musiał opuścić miasto. Ponownie burmistrzem został po wojnie, w 1945 r. Stanowisko pełnił do czasu przejścia w stan spoczynku, w 1950 r. Zmarł w 1961 r. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na rybnickim cmentarzu.

Autorem pomnika Władysława Webera (podobnie jak pomnika związanych z miastem wybitnych muzyków i pedagogów Karola i Antoniego Szafranków oraz odsłoniętej niedawno płaskorzeźby rybnickiej poetki Janiny Podlodowskiej) jest toruńskie studio rzeźby Jagenmeer.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL