Walki o granice II RP

30.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

Sejm uczcił 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919. Fot. Wikimedia Commons Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919. Fot. Wikimedia Commons

Sejm uczcił w środę 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W przyjętej przez aklamację uchwale posłowie podkreślili "odwagę i poświęcenie powstańców wielkopolskich, doceniając ich znaczenie w polskiej historii".

"Zwycięski zbrojny zryw niepodległościowy Wielkopolan to chlubna i długo niedoceniana karta historii narodu polskiego. Powstanie Wielkopolskie zdecydowało o kształcie II Rzeczypospolitej, a Wielkopolanom przyniosło, po ponad 120 latach niewoli, upragnioną wolność" - zaznaczyli posłowie w uchwale.

Jak podkreślili, "walka, w której poległo ponad 2000 osób, a kilka tysięcy zostało rannych była przykładem ogromnej solidarności i doskonałej organizacji wszystkich mieszkańców Wielkopolski". "Pod koniec walk Armia Wielkopolska liczyła 130 tys. żołnierzy, którzy po zwycięstwie powstania wspierali powstania śląskie i mieli swój znaczący udział w wojnie polsko-bolszewickiej" - zaznaczyli posłowie w uchwale.

Oceniono też, że "Wielkopolska Insurekcja to powód do dumy i ważna lekcja patriotyzmu".

Sejm - w 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego - "przypomina o odwadze i poświęceniu powstańców wielkopolskich, doceniając ich znaczenie w polskiej historii". "Wspólna walka Wielkopolan podjęta w imię wolności i niepodległości oraz praca służąca jak najlepszemu wykorzystaniu szans, które dało zwycięstwo, godne są upamiętnienia" - napisano w uchwale.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to jedyny zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów. (PAP)

ajg/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL