II Rzeczpospolita

04.04.2019

Sejm upamiętnił prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w 150. rocznicę jego urodzin

Stanisław Wojciechowski. Fot. PAP/CAF Stanisław Wojciechowski. Fot. PAP/CAF

Sejm upamiętnił Stanisława Wojciechowskiego – prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wybitnego spółdzielcę, uczonego i męża stanu. W przyjętej w czwartek uchwale Sejm podkreślił, że Wojciechowski przedkładał dobro państwa nad doraźne interesy partyjne.

150-lecie urodzin Stanisława Wojciechowskiego, który urodził się w Kaliszu, minęło 15 marca. W uchwale posłowie przypomnieli o działalności niepodległościowej Wojciechowskiego, którą rozpoczął w Związku Młodzieży Polskiej "Zet".

"Kontynuował ją w Polskiej Partii Socjalistycznej, gdzie z Józefem Piłsudskim m.in. redagował pismo +Robotnik+ oraz na emigracji w Związku Zagranicznym Socjalistów Polskich. Był aktywnym działaczem ruchu spółdzielczego, redaktorem tygodnika +Społem+, a także organizatorem pierwszego zjazdu organizacji ruchu spółdzielczego spożywców" - głosi uchwała.

Posłowie przypomnieli też, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - od 16 stycznia 1919 r. do 9 czerwca 1920 r. - Stanisław Wojciechowski był ministrem spraw wewnętrznych w rządach Ignacego Paderewskiego i Leopolda Skulskiego. W 1921 r. wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast".

"Po tragicznej śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza Zgromadzenie Narodowe 20 grudnia 1922 roku wybrało Stanisława Wojciechowskiego na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas pełnienia funkcji prezydenta, dzięki wyjątkowym cechom charakteru łagodził występujące napięcia i spory oraz dążył do kompromisów, przedkładając dobro państwa nad doraźne interesy partyjne. W powszechnej opinii był człowiekiem nadzwyczaj prawym i uczciwym" - podkreślili posłowie. Dodali też, że podczas przewrotu majowego w 1926 r. Wojciechowski stanął po stronie rządu; następnie zrezygnował z urzędu prezydenta.

Po wycofaniu się z życia politycznego poświecił się działalności spółdzielczej. Był również profesorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wyższej Szkoły Handlowej oraz kierował Spółdzielczym Instytutem Naukowym. Posłowie zwrócili uwagę, że w tym czasie Wojciechowski napisał wiele znaczących książek i publikacji o tematyce spółdzielczej. Okres II wojny światowej spędził w Warszawie. Zmarł w 1953 r. i został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim.

"Stanisław Wojciechowski dobrze zasłużył się Polsce" - stwierdzili w uchwale posłowie. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL