Polska po 1989 roku

31.05.2019

Sejmik za ustanowieniem Jana Pawła II patronem województwa małopolskiego

Sejmik woj. małopolskiego przyjął w piątek rezolucję skierowaną do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Stolica Apostolska.

Z inicjatywą ustanowienia Jana Pawła II patronem Małopolski wyszedł marszałek województwa Witold Kozłowski. Według przyjętej procedury przyjęcie rezolucji przez sejmik rozpoczyna proces ustanowienia patrona. Zarząd regionu liczy, że zakończenie nastąpi w przyszłym roku w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 32 radnych, dwoje się wstrzymało. "Jest to historyczny dzień (...) – rozpoczynamy procedurę ustanawiania św. Jana Pawła II patronem Małopolski" – ogłosił marszałek Kozłowski.

Jak podkreślono w przyjętej rezolucji, ustanowienie Jana Pawła II patronem województwa małopolskiego byłoby podkreśleniem szczególnych, niezwykle silnych związków łączących papieża Polaka z ziemią rodzinną.

"Małopolska to miejsce, z którym związanych jest wielu świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Jan Paweł II zajmuje wśród nich miejsce szczególne, co wyraża się między innymi w wyjątkowej trosce Małopolan o pamięć o nim i o miejsca związane z jego życiem" – zaznaczono.

"Jesteśmy pewni, że ogłoszenie Jana Pawła II patronem województwa małopolskiego pozwoliłoby jeszcze mocniej podkreślić silne więzi łączące go z materialnym i niematerialnym dziedzictwem rodzinnej ziemi i z jej mieszkańcami. Jednocześnie wydarzenie to byłoby dla Małopolan rodzajem zobowiązania, aby wciąż na nowo poznawać spuściznę, jaką nam pozostawił – zawartą zarówno w jego pismach, jak i w przykładzie własnego życia" – napisano w przyjętej rezolucji.

Rezolucję radni przyjęli brawami. Obecne na sesji przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z gminy Wadowice odśpiewały "Barkę", ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podziękował radnym za takie głosowanie. "To bardzo ważna chwila i dla Wadowic, i dla całego województwa małopolskiego. Są takie osoby, które Polskę spajają, łączą nas ponad podziałami i sprawiają, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami – taką osobą jest Jan Paweł II" – podkreślił. (PAP)

Autor: Rafał Grzyb

rgr/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL