PRL

14.06.2012 aktualizacja 14.07.2016

Senat: uchwała z okazji obchodów 100-lecia urodzin ppłk. Szadkowskiego

Senat przez aklamację podjął w czwartek uchwałę z okazji obchodów 100-lecia urodzin ppłk. hm. Zygmunta Szadkowskiego. W Senacie otwarto też wystawę poświęconą pamięci Szadkowskiego.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie złożyć hołd ostatniemu przewodniczącemu Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie ppłk. hm. Zygmuntowi Szadkowskiemu, któremu służba niepodległej Polsce wypełniła całe życie" - głosi uchwała.

Senatorowie podkreślili w niej, że ich obowiązkiem jest przywrócenie pamięci o "wybitnym Polaku, będącym wzorem cnót patriotycznych i obywatelskich, tak bardzo potrzebnych w dziele odbudowy wielkości naszej ojczyzny oraz umacniania jej godnego miejsca w świecie".

"Przywołujemy postać i dokonania ppłk. hm. Zygmunta Szadkowskiego, mając nadzieję, że stanie się on dla młodego pokolenia Polaków moralnym autorytetem i wzorcem do naśladowania w codziennej odpowiedzialności za ojczyznę" - zaznaczono w uchwale.

Senatorowie podkreślili w niej, że ich obowiązkiem jest przywrócenie pamięci o "wybitnym Polaku, będącym wzorem cnót patriotycznych i obywatelskich, tak bardzo potrzebnych w dziele odbudowy wielkości naszej ojczyzny oraz umacniania jej godnego miejsca w świecie".

Zygmunt Szadkowski urodził się 5 stycznia 1912 roku w Warszawie, ale niedługo później jego rodzina przeprowadziła się na Kresy Wschodnie. Zmarł w 1995 roku w Londynie.

W uchwale Senatu przypomniano, że był harcerzem, żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, działaczem społecznym, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Był komendantem Związku Harcerstwa Polskiego na Wschodzie (1944-1947), przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego (1960-1967). W latach 1974-1978 był ministrem spraw społecznych, a w latach 1976-1978 ministrem skarbu w rządach Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

W latach 1978-1991 Szadkowski pełnił funkcję ostatniego przewodniczącego Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, w latach był 1966-1994 prezesem Federacji Światowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

Po tym jak izba podjęła uchwałę marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zarządził przerwę w obradach do godz. 16, a następnie, w obecności m.in. rodziny ppłk. Szadkowskiego oraz żony ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, otworzył w kuluarach Senatu wystawę poświęconą pamięci Szadkowskiego. (PAP)

mrr/ son/ bk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL