Powstanie Warszawskie

18.07.2019

Spotkania z powstańcami, koncerty, wystawy w programie obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Konferencja prasowa w MPW nt. obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/W. Olkuśnik Konferencja prasowa w MPW nt. obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/W. Olkuśnik

Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. W programie obchodów znalazły się koncerty, wystawy, spektakl oraz spotkania z powstańcami.

Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz płytę Michała Urbaniaka "For Warsaw With Love" wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano w czwartek w Muzeum Powstania Warszawskiego.

WIDEO

"Zależy nam, żeby 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była spotkaniem pokoleń. Żeby każdy z nas nie tylko zapytał powstańców jak to było 75 lat temu; chcielibyśmy, by usłyszeli pytanie: co jest w życiu najważniejsze? Żebyśmy ich potraktowali jako źródło wartości. Oni są naszymi bohaterami nie tylko z powodu tego, co przeszli podczas okupacji i Powstania, ale też dlatego, że do dziś są wyjątkowi. Zapytajmy ich, co jest w życie ważne, istotne, potraktujmy ich jako źródło wartości" - powiedział podczas konferencji dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W programie obchodów znalazły m.in. koncerty, wystawy, spektakl teatralny, gra miejska. Będzie można również spotkać się z powstańcami.

Jan Ołdakowski: Muzeum Powstania Warszawskiego stara się zrobić coś ciekawego dla każdego. Żeby każdy miał możliwość znaleźć po swojemu odpowiedź na pytanie, dlaczego Powstanie Warszawskie jest dla niego ważne, a przede wszystkim, żeby mógł się spotkać z powstańcami.

W rozmowie z PAP Jan Ołdakowski powiedział, że program jest tak bogaty, bo Muzeum stara się "zrobić coś ciekawego dla każdego". "Żeby każdy miał możliwość znaleźć po swojemu odpowiedź na pytanie, dlaczego Powstanie Warszawskie jest dla niego ważne, a przede wszystkim, żeby mógł się spotkać z powstańcami" - mówił.

Podkreślił, że spotkania z młodymi ludźmi są najważniejsze dla samych powstańców. "Obchody jednoczą wszystkich, pozwalają mieć nadzieję, że są takie obszary, w których jesteśmy wszyscy razem i powstańcy warszawscy są bohaterami dla wszystkich, niezależnie od poglądów i przekonań, są szanowani przez wszystkich. To jest w nich wyjątkowe" - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Wśród najważniejszych wydarzeń wskazał spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz harcerzami i wolontariuszami. Do spotkania dojdzie 30 lipca.

Obchody rozpoczną się 26 lipca wystawą "Utrwalone - Miasto, wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955" w warszawskim Fotoplastikonie.

27 lipca odbędzie się pierwszy koncert w programie obchodów. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi raper Miuosh z FDG. Orkiestra oraz zaproszeni goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek i Mateusz Skonieczny. Poza utworami z albumu Miuosha zespół wykona także nowe kompozycje przygotowane specjalnie na obchody.

Na 31 lipca zaplanowano koncert "Tak tęsknię", podczas którego wystąpią m.in. Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski i Katarzyna Groniec, a dzień później na placu Piłsudskiego podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie można, wspólnie z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Janusza Stokłosy, zaśpiewać powstańcze piosenki.

W programie obchodów znalazł się również zlot harcerski, w którym wezmą udział organizacje harcerskie, także z zagranicy. 1 sierpnia, w godzinę "W", harcerze i wolontariusze rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej.

Na tej płycie coś ciekawego znajdzie każdy słuchacz, nie tylko fani rapu. To nie jest płyta trudna, jest emocjonalna, do tego są sample z miasta związane z Warszawą - mówił Michał Urbaniak o swojej płycie "For Warsaw With Love", która została nagrana w ramach cyklu "Pamiętamy’44".

W dniach 1-5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć spektakl "Król Lear" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej.

Fotograficzna gra miejska, wystawa "Odbicie. Jestem jak ty zapewne", rowerowa Masa Powstańcza oraz spotkania edukacyjne dla dzieci - to kolejne punkty programu obchodów.

Deleted content encountered, site owner alerted.

5 sierpnia ulicami Warszawy, kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięci upamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania. Marsz zakończy zapalenie zniczy na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym Powstania.

Ołdakowski zapowiedział również, że 2 sierpnia w parku marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu zostanie odsłonięty pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.

Podczas konferencji o swojej płycie "For Warsaw With Love", która została nagrana w ramach cyklu "Pamiętamy’44" i obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego opowiedział jazzman Michał Urbaniak. "Uważam, że na tej płycie coś ciekawego znajdzie każdy słuchacz, nie tylko fani rapu. To nie jest płyta trudna, jest emocjonalna, do tego są sample z miasta związane z Warszawą" - powiedział dziennikarzom muzyk.

Na płycie wystąpili m.in. Marek Pędziwiatr, Mika Urbaniak oraz zagraniczni goście: Marcus Miller, Herbie Hancock, Lenny White, James D-Train Williams, Walter West.

"Do wszystkich muzyków wysłałem informację o Powstaniu, by poznali jego historię. Bardzo się nią zainteresowali. Nie ma człowieka na tej płycie, który nie poznał historii Powstania i Warszawy i dlatego wspólnie dedykujemy ją stolicy" - powiedział Urbaniak.

"Jestem szczęśliwy, że ta sprawa zainteresowała amerykańskich muzyków, także młodych, bo dla wielu to, co się dzieje w Europie, jej historia, jest abstrakcją" - podkreślił Urbaniak.

Urodzony 22 stycznia 1943 r. w Warszawie muzyk dodał również, że dzień przed wybuchem Powstania mama wywiozła go z Warszawy do Piotrkowa. Potem przeniósł się z rodziną do Łodzi, by na początku lat 60. wrócić do stolicy i grać jazz wspólnie ze Zbigniewem Namysłowskim i Andrzejem Trzaskowskim.

Urbaniak przyznał, że podczas pracy nad płytą ciążyła nad nim odpowiedzialność za temat, jakiemu jest poświęcona, ale ta odpowiedzialność "stawiała muzyków do pionu". Z drugiej strony amerykańscy muzycy dorzucili do niej "nowojorski luz". Podkreślił, że z muzykami, którzy pracowali przy tej płycie miał wspólny temat do rozmów, wolność.

Płyta "For Warsaw With Love" ukaże się 26 lipca, jej wydawcą jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej informacji o obchodach 75. rocznicy Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie www.1944.pl. (PAP)

Wojciech Przylipiak

wbp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL