Rok 1956

24.10.2018

Spotkanie polsko-węgierskie w rocznicę rewolucji 1956 r.

Konferencję polsko-węgierską, poświęconą rewolucji węgierskiej 1956 r. oraz późniejszym przełomowym momentom w historii najnowszej, zorganizował w środę w Budapeszcie Polski Instytut Badawczy i Muzeum.

Paneliści będą mówić o odbiciu przełomowych wydarzeń w literaturze i filmie, o wydarzeniach 1968 r. oraz o falach emigracyjnych z Polski i Węgier w punktach zwrotnych XX wieku. Jest to już trzecie spotkanie organizowane przez Polski Instytut Badawczy pod hasłem „Robimy rewolucję”.

W spotkaniu bierze udział przede wszystkim młodzież węgierska, polonijna i polska. Organizatorzy zaprosili na nie kilkudziesięciu studentów historii, politologii, stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obrady są jednak otwarte dla wszystkich i tłumaczone na żywo. 

„Punktem wyjściowym jest dla nas 1956 r. zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech, ponieważ spotykamy się dzień po święcie narodowym Węgier 23 października (która to data jest rocznicą wybuchu rewolucji węgierskiej 1956 r. - PAP). Ale w tym roku skupiamy się na wszystkich innych punktach zwrotnych najnowszej polskiej i węgierskiej historii” – powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum Piotr Piętka.

Jak zaznaczył, chciał, by nie była to akademicka konferencja, tylko także dyskusja i rozmowa. „Zależy nam na tym, by ścierały się tu opinie, bo dane wydarzenie może być inaczej postrzegane w obu krajach” - powiedział.

Spotkanie otworzył panel poświęcony wydarzeniom 1956 r. w literaturze Polski i Węgier z udziałem ambasadora Polski Jerzego Snopka oraz historyka i literaturoznawcy Istvana Kovacsa.

Snopek zaznaczył, że rewolucja węgierska 1956 r., podczas której Węgrzy zwrócili się przeciwko obcej opresji, odbiła się bardzo mocnym i szerokim echem w całej literaturze europejskiej. Wiersze poświęcone temu zrywowi stworzyli m.in. tak wybitni twórcy jak Jules Superville czy E.E. Cummings, powstawały też osnute na tych wydarzeniach powieści i sztuki dramatyczne. Snopek przypomniał, że sławny litewski pisarz i poeta Tomas Venclova na pierwszym miejscu wśród zdarzeń, które zdecydowały o jego życiu jako człowieka i poety, wymienił właśnie węgierską rewolucję 1956 r. Liczne wiersze tworzyli też pod wpływem węgierskich wydarzeń twórcy polscy.

Rewolucja węgierska wybuchła 23 października 1956 roku. Jej uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich, a także pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara. 

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ponad 2,5 tys. osób. Po upadku powstania kilkaset osób stracono, a tysiące uwięziono. Ok. 200 tys. Węgrów opuściło kraj. 

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP) 

mw/ mobr/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL