Polskie Państwo Podziemne

28.09.2012 aktualizacja 14.07.2016

Stefan i Zofia Korbońscy spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej

Zofia i Stefan Korbońscy. Źródło: IPN Zofia i Stefan Korbońscy. Źródło: IPN

Trumny ze szczątkami Stefana i Zofii Korbońskich wystawiono w niedzielę w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Warszawiacy składali cześć działaczom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w poniedziałek spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Trumny z ciałami Korbońskich, które sprowadzono do Polski z USA w zeszłą niedzielę, wystawiono w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, w asyście honorowej Wojska Polskiego.

W miejscu eksponowania doczesnych szczątków obojga działaczy Polski Walczącej i emigracji politycznej w USA obecni byli m.in. członkowie rodziny zmarłych, kombatanci, przedstawiciele Fundacji im. Stefana Korbońskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej. Kaplicę odwiedziło także wielu mieszkańców stolicy.

Agnieszka Bogucka, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest jednym z organizatorów poniedziałkowej ceremonii pogrzebowej Korbońskich, powiedziała PAP, że trumny zostaną pozostawione w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej na noc.

W poniedziałek rano szczątki zostaną przeniesione do głównej nawy katedralnej. Pozostaną tam podczas nabożeństwa żałobnego, które zostanie odprawione przed południem (godz. 11). Mszę św. będzie koncelebrować metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Bogucka mówiła, że udział w poniedziałkowym nabożeństwie zapowiedzieli przedstawiciele władz oraz instytucji państwowych i miejskich, m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, sekretarz stanu w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Po nabożeństwie szczątki Korbońskich zostaną przewiezione ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam też, po złożeniu trumien w kryptach grobowych, będzie otworzona ok. godz. 14 wystawa "Stefan Korboński 1901-1989", przygotowana przez IPN.

Po nabożeństwie szczątki Korbońskich zostaną przewiezione ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam też, po złożeniu trumien w kryptach grobowych, będzie otworzona ok. godz. 14 wystawa "Stefan Korboński 1901-1989", przygotowana przez IPN.

Według Boguckiej poniedziałkowy pogrzeb ma duże znaczenie symboliczne. „Poprzez ten uroczysty pochówek chcemy przypomnieć wkład emigracji politycznej w odzyskanie przez Polskę wolności, a także wyeksponować rolę tego środowiska w zakresie wzmocnienia pozycji naszego kraju w relacjach z USA” – tłumaczyła.

Jej zdaniem pochówek Korbońskich na polskiej ziemi będzie dla rodaków radosnym momentem. „Dzięki temu doniosłemu wydarzeniu będziemy promować postawy patriotyczne. Przez całe swe życie Zofia i Stefan Korbońscy byli bowiem całkowicie oddani sprawom swej ojczyzny” – podkreśliła.

Stefan Korboński, polityk, prawnik, publicysta, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, był podczas okupacji szefem Walki Cywilnej, członkiem Komendy Głównej AK, a wreszcie ostatnim Delegatem Rządu Londyńskiego na Kraj.

Zofia Korbońska w czasie wojny była najbliższą współpracowniczką męża i jedną z organizatorek tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej, która z okupowanego kraju przekazywała do Londynu bieżące informacje, retransmitowane do Polski przez rozgłośnię "Świt".

Za swą działalność Korbońscy byli po wojnie represjonowani przez komunistów, co zmusiło ich do wyemigrowania do USA w 1947 r. Stefan Korboński pełnił tam funkcje przewodniczącego Polskiej Rady Jedności w Stanach Zjednoczonych, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych (ACEN), kilkakrotnie był przewodniczącym ACEN. Zmarł w Waszyngtonie 23 kwietnia 1989 r.

Zofia Korbońska pracowała w "Głosie Ameryki". Zmarła 16 sierpnia 2010 r. w Waszyngtonie.(PAP)

wmk/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL