Walka o niepodległość 1914-1918

13.11.2017

Święto Niepodległości z Muzeum Historii Polski: ponad tysiąc osób wzięło udział w grach miejskich

12. Przystanek Niepodległość. Fot. MHP/Mariusz Bodnar, MHP/Małgorzata Kowalczyk 12. Przystanek Niepodległość. Fot. MHP/Mariusz Bodnar, MHP/Małgorzata Kowalczyk

Ponad tysiąc osób wzięło udział w grach miejskich w ramach 12. Przystanku Niepodległość zorganizowanego 11 listopada przez Muzeum Historii Polski z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tysiące osób odwiedziło wystawę Muzeum "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei".

Głównymi tematami tegorocznej imprezy był rok 1917 i Tadeusz Kościuszko. Jej uczestnicy rozwiązywali zadania dotyczące bohaterów sprzed 100 lat m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego; odpowiadali na pytania o organizacjach, które tworzyły się na ziemiach polskich jeszcze przed 1918 r. (np. na temat Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół").

Młodzi uczestnicy gry spacerowali po "warszawskich" miejscach Tadeusza Kościuszki poznając historię obchodów setnej rocznicy śmierci Naczelnika w sukmanie w 1917 roku (powstało wówczas m.in. kilkadziesiąt tablic i pomników ku czci bohatera).

Na mecie gry na Krakowskim Przedmieściu uczestnicy obdarowani zostawali rośliną (różą jerychońską) symbolizującą kiełkującą niepodległość. Tysiące osób otrzymało od MHP biało-czerwone chorągiewki.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła gazeta – jednodniówka "Jesteśmy" z informacjami o wydarzeniach w 1917 roku. Przez kilka godzin ustawiała się kolejka do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Tysiące osób odwiedziło wystawę "Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei" prezentowaną w pobliżu Narodowego Banku Polskiego. Ekspozycja ta czynna jest do 17 listopada.

Święto Niepodległości z Muzeum Historii Polski - fotografie na stronie Muzeum.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL