Polska po 1989 roku

08.11.2019

Świętokrzyskie obchody Święta Niepodległości – biegi, wystawy, uroczystości w miejscach pamięci

W woj. świętokrzyskim uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w wielu miejscowościach. Zaplanowano m.in. flis na Wiśle, biegi, wystawy, pokazy modeli samolotów i uroczystości patriotyczne w miejscach pamięci.

Z okazji Święta Niepodległości w Kielcach tradycyjnie odbędzie się Bieg Niepodległości. Jego XII edycja rozpocznie się w niedzielę w Parku Miejskim o godz. 11.11. Bieg zostanie rozegrany na dwóch dystansach: 10 km i 1918 metrów.

Główne Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w stolicy regionu w poniedziałek od złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości przy kieleckim dworcu kolejowym. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kieleckiej Bazylice Katedralnej przed Muzeum Narodowym zostanie wspólnie odśpiewany hymn państwowy. Oficjalna część uroczystości rozpocznie się o godz. 14. przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności. Zaplanowano tam apel pamięci, salwę honorową i wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego - Marsz Pierwszej Brygady. Podczas uroczystości zostaną pożegnani żołnierze wyjeżdżający na misje pokojowe do Libanu i Kosowa.

W Sandomierzu po mszy świętej w bazylice katedralnej główne uroczystości zaplanowano przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów, gdzie oprócz okolicznościowych przemówień odbędzie się apel poległych. Później wszyscy zgromadzeni przejdą pod pomnik walczącego na Westerplatte plutonowego Władysława Barana, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów.

CZYTAJ TAKŻE

Uroczystości poprzedzi Flis Niepodległości tzw. dubasem "Sandomierką", czyli repliką dawnej tradycyjnej łodzi flisackiej. Spływ odbędzie się Wisłą na trasie Sandomierz - Zawichost - Sandomierz. Rejs Niepodległości odbędzie się także dzień wcześniej, 10 listopada. Sandomierscy wodniacy popłyną wtedy na trasie Sandomierz - Baranów Sandomierski.

W podkieleckiej gminie Sitkówka-Nowiny obchody Święta Niepodległości upłyną pod znakiem aktywności. Odbędzie się m.in. międzypokoleniowy marsz nordic walking na lotnisko w Kowali. Trasa liczy 3300 metrów i nawiązuje do roku 1933, w którym kapitan Stanisław Skarzyński przeleciał Atlantyk polskim samolotem turystyczno-sportowym RWD5 bis.

Główne uroczystości rozpoczną się na lotnisku w Kowali w samo południe. Dużą atrakcją będą pokazy lotnicze modeli samolotów oraz prelekcja o polskich bohaterach lotnictwa. Będzie można zobaczyć m.in. polski myśliwiec z lat 30. PZL 11c, a także Hawker Hurricane – myśliwiec RAF z czasów bitwy o Anglię, na którym latali piloci Dywizjonu 303, jak również szybowiec Komar, na którym latała Wanda Modlibowska, rekordzistka Polski i świata w szybownictwie, pionierka szybownictwa, pilot w kampanii wrześniowej i pierwsza emisariuszka rządu RP.

W Skarżysku-Kamiennej z okazji Święta Niepodległości przygotowano w Miejskim Centrum Kultury wystawę "Legionów droga do Niepodległości". Ekspozycja prezentuje kalendarium polskiego zbrojnego czynu niepodległościowego w latach I wojny światowej, bogato ilustrowane unikatowymi zdjęciami żołnierzy Legionów. Wiele zdjęć z kolekcji narodowej biblioteki cyfrowej, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, a także zbiorów Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz kolekcji prywatnych jest prezentowanych po raz pierwszy. Przedstawiają nie tylko walkę i szlak bojowy, ale także życie codzienne legionistów w różnych sytuacjach i na wielu frontach.

W Chmielniku główne uroczystości odbędą się w Parku Niepodległości. Przed tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Piłsudskiego w mieście zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Gmina łączy tradycje niepodległościowe z tradycją jedzenia gęsiny w dniu imienin św. Marcina. Z tej okazji w Chmielnickim Centrum Kultury odbędzie się IX Konkurs Kulinarny "Smaki gęsiny".

Uroczystości patriotyczne odbędą się także w wielu innych miastach i mniejszych miejscowościach regionu.(PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL