Polskie Państwo Podziemne

21.09.2012 aktualizacja 14.07.2016

Szczątki Stefana i Zofii Korbońskich zostaną sprowadzone z USA do Polski

Zofia i Stefan Korbońscy, Zakopane 1938 r. Źródło: IPN Zofia i Stefan Korbońscy, Zakopane 1938 r. Źródło: IPN

Szczątki Stefana i Zofii Korbońskich, wybitnych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej, a po wojnie - emigracji politycznej w USA, zostaną sprowadzone do Polski. 1 października zostaną pochowane w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W sobotę 29 września ciała zostaną przetransportowane samolotem z Nowego Jorku do Warszawy. Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk Zbigniew Kępa, w niedzielę 30 września o godz. 15 trumny ze szczątkami Korbońskich zostaną wystawione w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Kaplicy Lotników.

Ekshumacja szczątków obojga działaczy Polski Walczącej odbyła się w środę na cmentarzu polskim w Doylestown w stanie Pensylwania (Amerykańskiej Częstochowie), z udziałem rodziny. Ambasadę polską w Waszyngtonie i konsulat generalny w Nowym Jorku reprezentował konsul Piotr Janicki. Powiedział PAP, że szczątki zostaną pochowane w Polsce zgodnie z życzeniem Stefana Korbońskiego.

Rzecznik Ordynariatu Polowego WP poinformował też, że w poniedziałek 1 października o godz. 11 metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył pogrzebowej mszy św. koncelebrowanej w Katedrze Polowej w asyście biskupa diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera i biskupa polowego WP Józefa Guzdka.

Ekshumacja szczątków obojga działaczy Polski Walczącej odbyła się w środę na cmentarzu polskim w Doylestown w stanie Pensylwania (Amerykańskiej Częstochowie), z udziałem rodziny. Ambasadę polską w Waszyngtonie i konsulat generalny w Nowym Jorku reprezentował konsul Piotr Janicki. Powiedział PAP, że szczątki zostaną pochowane w Polsce zgodnie z życzeniem Stefana Korbońskiego.

Po mszy - jak poinformowała PAP Wspólnota Polska, główny organizator uroczystości żałobnych - trumny ze szczątkami Korbońskich mają zostać przewiezione ulicami stolicy w asyście wojska i Straży Miejskiej do Świątyni Opatrzności Bożej. Według organizatorów rozmowy w tej kwestii jeszcze trwają.

Kard. Nycz powiedział PAP, że na godz. 13.30 zaplanowana jest uroczystość złożenia trumien ze szczątkami Zofii i Stefana Korbońskich w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Karol Kobyliński z Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie zapowiedział, że po uroczystościach żałobnych zostanie otwarta w Panteonie Wielkich Polaków wystawa "Stefan Korboński 1901-1989", przygotowana przez IPN.

Stefan Korboński, urodzony w 1901 roku polityk, prawnik, publicysta, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, był podczas okupacji szefem Walki Cywilnej, członkiem Komendy Głównej AK, a wreszcie ostatnim Delegatem Rządu Londyńskiego na Kraj.

Zofia Korbońska w czasie wojny była najbliższą współpracowniczką męża i jedną z organizatorek tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej, która z okupowanego kraju przekazywała do Londynu bieżące informacje, retransmitowane do Polski przez rozgłośnię "Świt".

Oboje zostali aresztowani przez NKWD w czerwcu 1945 r. Zwolniono ich z więzienia po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Stefan Korboński powrócił do praktyki adwokackiej i działalności w ruchu ludowym. W roku 1947, kiedy groziło mu ponowne aresztowanie ze strony komunistycznych władz, Korbońscy postanowili przedostać się za granicę. Ich decyzję przyspieszyła ucieczka Stanisława Mikołajczyka.

W listopadzie 1947 r. zamieszkali w Waszyngtonie. Stefan Korboński pełnił funkcje przewodniczącego Polskiej Rady Jedności w Stanach Zjednoczonych, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych (ACEN), kilkakrotnie był przewodniczącym ACEN. Zajmował się także działalnością publicystyczną; jest m.in. autorem książki "Polskie Państwo Podziemne". Zmarł w Waszyngtonie 23 kwietnia 1989 roku.

Urodzona w 1915 roku Zofia Korbońska zarówno w kraju, jak i na emigracji czynnie wspierała męża w działalności publicznej. W USA pracowała w "Głosie Ameryki" jako reporterka, redaktorka, spikerka, a także autorka włas­nych programów. Po śmierci męża założyła Fundację im. Stefana Korbońskiego, która zajęła się publikacją książek Korbońskiego. Zmarła 16 sierpnia 2010 roku w Waszyngtonie.(PAP)

ad/ skz/ awl/ mc/ hes/ ura/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL