Polska po 1989 roku

11.01.2017

Szczecin: Fragment Pomnika Wdzięczności trafi na Cmentarz Centralny

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w centrum Szczecina. Fot. PAP/M. Bielecki Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w centrum Szczecina. Fot. PAP/M. Bielecki

Fragment Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, stojący w centrum Szczecina po zdemontowaniu ma trafić jeszcze w tym roku na Cmentarz Centralny. W marcu ma być znany projekt zagospodarowania placu, na którym stoi obelisk.

Wojewódzki konserwator zabytków zaakceptował przeniesienie fragmentu Pomnika Wdzięczności na Cmentarz Centralny - poinformowały w środę służby prasowe szczecińskiego magistratu. Zdemontowane elementy z płaskorzeźbami zostaną umieszczone przy tablicy poświęconej radzieckim żołnierzom 1. Frontu Białoruskiego. Obok zdemontowanego fragmentu pomnika ma stanąć tablica informacyjna.

Miasto uzgadnia jeszcze z wojewódzkim konserwatorem zabytków szczegóły związane z umiejscowieniem elementów pomnika na cmentarzu.

Rozbiórka pomnika oraz przeniesienie jego elementów odbędzie się jeszcze w 2017 r., ale trudno powiedzieć kiedy - powiedział PAP Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu. Obecnie trwa konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu przy pomniku. W połowie marca konkurs ma zostać rozwiązany i wtedy miasto ogłosi przetarg na wybór firmy, która dokona rozbiórki pomnika i przeniesie jego elementy na cmentarz - dodał Klek.

Do urzędu miasta w ramach konkursu architektonicznego wpłynęło 50 wniosków na zagospodarowanie placu po pomniku. Pula nagród w konkursie to 65 tys. zł. Po wykonaniu dokumentacji projektowej przez zwycięzcę konkursu, miasto ogłosi przetarg na wykonanie zagospodarowania placu.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stoi na Złotym Szlaku - reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

Konkurs architektoniczny obejmuje fragment Złotego Szlaku pomiędzy placem Żołnierza, a placem Lotników. Założenia konkursowe mówią, że miejsce powinno się stać przestrzenią atrakcyjną i przyjazną mieszkańcom, a funkcja handlowa będzie dopuszczana jedynie podczas imprez okolicznościowych.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina wojsk sowieckich. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z niego wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę, którą obecnie można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie.(PAP)

res/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL