II wojna światowa

19.01.2020

Szef MSZ w Brukseli o wypowiedzi W. Putina dot. przyczyn wybuchu II wojny światowej

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/T. Gzell Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/T. Gzell

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poruszył w Brukseli podczas spotkania ministerialnego Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IRHA) kwestię wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina na temat przyczyn II wojny światowej.

Jak powiedział dziennikarzom Czaputowicz, w trakcie niedzielnego spotkania zwrócił uwagę na "próbę relatywizacji historii, początków i przyczyn II wojny światowej" przez prezydenta Rosji.

"Zwróciłem także uwagę, dlaczego prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w spotkaniu w Yad Vashem. Właśnie z tego powodu, że nie będzie mógł się odnieść do słów Władimira Putina. Spotkało się to ze zrozumieniem" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

CZYTAJ TAKŻE

Czaputowicz przypomniał, że w tym roku obchodzone jest 20-lecie Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście. "Jest to też ważny rok, bo przypada w nim. 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau" - zaznaczył.

Podczas spotkaniu - jak mówił szef MSZ - przedstawił polskie działania na rzecz zachowania pamięci dotyczące Holokaustu. "Na terenie Polski są te materialne dowody tej zbrodni. Mamy obozy koncentracyjne, Auschwitz, Treblinka, Majdanek, Bełżec, Sobibór, Stutthof. Polska przywiązuje szczególną wagę do zachowania tych materialnych dowodów" - wskazał minister.

Dodał, że w uroczystościach w Auschwitz będzie ponad 200 osób, które przetrwały Holokaust. "Ich liczba z roku na rok jest coraz mniejsza. Dlatego coraz większe zadanie na państwach spoczywa w utrzymaniu materialnych dowodów tej zbrodni" - oświadczył Czaputowicz.

CZYTAJ TAKŻE

Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) jest organizacją międzyrządową utworzoną w 1998 roku. Jej celem jest mobilizowanie i koordynowanie wsparcia ze strony liderów politycznych i społecznych dla edukacji, podtrzymywania pamięci oraz prowadzenia badań naukowych o Holokauście na szczeblach krajowym i międzynarodowym. IHRA skupia 31 państw członkowskich oraz jedenaście państw obserwatorów. Polska jest członkiem IHRA od 1999 roku.

W grudniu prezydent Putin, krytykując wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą rozpętania II wojny światowej, ocenił, że jej przyczyną nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał też, że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL