Polska po 1989 roku

01.03.2019

Tablicę pamięci Żołnierzy Wyklętych odsłonięto na d. budynku UB

Tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych odsłonięto w piątek na murze budynku dawnego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy. W piwnicach kamienicy byli katowani i mordowani polscy patrioci, wśród nich ppor. AK Leszek Biały.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbywała się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Tablicę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. 

"To dobrze, że w taki sposób czcimy święto żołnierzy wyklętych. 1 marca zawsze będzie  tym dniem, kiedy wspominać będziemy, a nawet rozpamiętywać bolesny czas i doświadczenia życiowe tych Polaków, dla których wojna się nie skończyła w 1945 r. Polaków, dla których okupacja niemiecka została zastąpiona okupacją sowiecką.  To dobrze, że zanim Bydgoszcz doczeka się monumentu, który w sposób całościowy upamiętni ofiarę żołnierzy wyklętych, mamy tę tablicę" - powiedział wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

Wicewojewoda pokreślił, że budynek, na którym zawisła tablica, zaraz po wojnie służył celom wprowadzania zniewolenia, instalowania zbrodniczego ustroju komunistycznego. "W tym ruchliwym miejscu bydgoszczanie, a w szczególności młodzi bydgoszczanie, będą mieli możliwość zapoznania się z wycinkiem jakże chwalebnej historii, która na tej tablicy jest upamiętniona - śp. ppor Leszka Białego i wielu jego kolegów, towarzyszy walki" - mówił Ramlau.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski podziękował IPN za tablicę upamiętniającą bohaterów na budynku Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. 

W uroczystości udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, parlamentarzyści, działacze podziemia solidarnościowego.

Tablica na budynku przypomina m.in., że od 1945 r. funkcjonował w nim Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, "stanowiący narządzie sowietyzacji Polski", a także o tym, że w piwnicach byli katowani i mordowani polscy patrioci, wśród nich ppor. Leszek Biały. 

Ppor. Biały był szefem łączności Inspektoratu ZWZ-AK na Pomorze został aresztowany 27 lutego 1945 r. i został zamordowany prawdopodobnie  3 marca 1945 r.  Jego szczątki pochowane na dziedzińcu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego znaleziono w 1957 i wówczas odbył się pogrzeb na cmentarzu. 
 
Po odsłonięciu tablicy złożono kwiaty przy Ścianie Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym. Znajduje się tam tablica upamiętniająca poległych bohaterów niepodległościowego podziemia lat 1945-1956 oraz kilkadziesiąt tabliczek z nazwiskami zamordowanych.

W kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju odprawiona został uroczysta msza święta w intencji żołnierzy wyklętych.

W programie bydgoskich obchodów znalazło się otwarcie przed urzędem wojewódzkim wystawy IPN o zasięgu krajowym "Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944-1956" prezentującej opór młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i już po zakończeniu II wojny światowej". W gmachu urzędu zorganizowano pokaz filmu IPN "Polska szuka bohaterów", prelekcję i wręczenie nagród dla finalistów młodzieżowego testu o żołnierzach wyklętych. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL