Rok 1956

17.11.2019

Uczestnicy Poznańskiego Czerwca '56 przed świętami dostaną paczki

Kilkudziesięciu uczestników Poznańskiego Czerwca otrzyma przed Bożym Narodzeniem świąteczne paczki. W zbiórkę darów włączają się szkoły, instytucje i osoby prywatne.

Jak powiedział PAP pomysłodawca akcji "Paczka dla uczestników Czerwca '56" Sergiusz Myszograj, przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oraz dzięki pomocy organizacji kombatanckich.

Przed rokiem paczki trafiły do ok. 80 osób; w tym roku inicjatywa ma swoją kolejną odsłonę. W zbiórkę produktów żywnościowych i środków czystości włączają się m.in. szkoły, mieszkańcy Poznania i podpoznańskich miejscowości. Paczki trafią do uczestników Poznańskiego Czerwca w ostatnich dniach przed Bożym Narodzeniem.

"Potrzebne są produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia: ryż, makarony, kawa, puszki, które łatwo otworzyć. Zbieramy też środki czystości, chemię gospodarczą. Kiedy trzy lata temu pierwszy raz jechałem z paczkami do uczestników Czerwca, często okazywało się, że było to dla nich pierwsze takie wsparcie przed świętami" – powiedział PAP Myszograj.

CZYTAJ TAKŻE

Inicjator zbiórki wyjaśnił, że reprezentowana przez niego Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Semper Fidelis" z Lubonia przygotowuje m.in. rekonstrukcje związane z wydarzeniami Czerwca '56. Działalność grupy nie ogranicza się wyłącznie do rekonstrukcji – jej członkowie od lat opiekują się kombatantami Czerwca.

Podkreślił, że akcja nie polega tylko na przywiezieniu paczki świątecznej; każda wizyta wiąże się ze wspólnym wypiciem herbaty czy wysłuchaniem wspomnień o Czerwcu.

"Już w ubiegłym roku włączyliśmy się do akcji sprzątania mieszkań najbardziej potrzebujących kombatantów Czerwca. Są to często osoby, które nie są w stanie same zadbać o takie rzeczy przed świętami" - powiedział.

Informacji o możliwościach włączenia się do akcji można szukać w mediach społecznościowych pod hasłem "Paczka dla uczestników Czerwca '56". Myszograj podkreślił, że inicjatywa już ma spore grono włączonych w nią osób.

"Cieszy nas zwłaszcza duże zaangażowanie szkół; w poprzedniej edycji prym wiódł Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56 w Poznaniu. Wsparli nas też uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu oraz podstawówki w Szamocinie. Bardzo zaangażowani w pomoc są też pracownicy muzeum Czerwca, wiele osób prywatnych – często mających w rodzinie uczestników wydarzeń z 1956 roku" - powiedział.

Adresy odbiorców paczek organizatorzy zbiórki mają od prezesów stowarzyszeń zrzeszających kombatantów Czerwca. W poprzednich latach akcja była realizowana m.in. w ramach szerszego przedsięwzięcia pn. "Paczka dla bohatera".

28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Według ustaleń wciąż trwającego śledztwa życie straciło wówczas 50 cywilów, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant. Kilkaset osób zostało rannych. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL