Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2019

VII Festiwal Pendereckiego od soboty w Zabrzu

Znany wenezuelski dyrygent Rafael Payare, uwielbiany przez publiczność aktor Jerzy Stuhr oraz amerykański organista Cameron Carpenter wystąpią podczas VII Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu.

Jak poinformowali organizatorzy, w tym roku festiwal zagości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz na poziomie 320 Kopalni Guido. Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się 14 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, wystąpi Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją samego Krzysztofa Pendereckiego oraz wenezuelskiego dyrygenta światowej sławy – Rafaela Payare’go. Zabrzmią utwory patrona festiwalu, Stanisława Moniuszki i Roberta Schumanna.

15 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu Cameron Capenter przedstawi słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę m.in. Bacha, Poulenca i Pendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach, które przywiezie do Zabrza, wpisując się w tradycję prezentacji w trakcie festiwalu wyjątkowych instrumentów. Wybitny organista wystąpi z Sinfoniettą Cracovią pod dyrekcją Jurka Dybała.

Tradycją zabrzańskiego festiwalu są wydarzenia prezentowane 320 metrów pod ziemią, w Kopalni Guido. 19 września w monodramie "Kontrabasista" Patricka Süskinda wystąpi Jerzy Stuhr. "To świetna okazja do popularyzacji tego nieco zaniedbywanego, a tak ważnego w partiach orkiestrowych kompozycji Pendereckiego instrumentu" – podkreślił dyrektor Dybał, który podczas tego koncertu osobiście zadba o muzyczną prezentację kontrabasu.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 22 października 2013 r., towarzysząc ówczesnym obchodom jubileuszu 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego - jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL