Polska po 1989 roku

11.01.2020 aktualizacja 12.01.2020

W ECS kolędowanie poświęcone pamięci Pawła Adamowicza

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się w sobotę kolędowanie poświęcone pamięci Pawła Adamowicza. Obchody pierwszej rocznicy śmierci wieloletniego prezydenta miasta rozpoczęło w piątek nadanie jego imienia Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu.

Co roku w drugą sobotę stycznia w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbywa się rodzinne śpiewanie kolęd i pastorałek. W tym roku wydarzenie poświęcone było pamięci Pawła Adamowicza. We wtorek minie rok od tragicznej śmierci wieloletniego prezydenta Gdańska.

Wspólnie z gdańszczanami, przy wsparciu chóru ECS, kolędy śpiewali m.in. żona zmarłego prezydenta Magdalena, jego ojciec Ryszard, Danuta Wałęsa, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.

CZYTAJ TAKŻE

W trakcie wydarzenia przypominano o ważnych rocznicach, przypadających w 2020 r. - m.in. 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, 20. - śmierci ks. Józefa Tischnera, 40. - podpisania Porozumień Sierpniowych, 50. rocznicy wydarzeń grudnia '70, i 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.

"Rok tomu była we mnie nadzieja, że po zamachu na prezydenta Adamowicza zmieni się język debaty publicznej. Niestety ostatnie miesiące pokazały, że jest inaczej. Ale nie przestaję wierzyć i ta nadzieja wywołuje we mnie presję, aby upamiętniać to tragiczne wydarzenie, aby nigdy więcej się ono nie powtórzyło" - powiedział PAP dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.

"ECS zaangażował się w organizację obchodów pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza, ponieważ chcemy upamiętnić go w taki sposób, aby nie tworzyć podziałów, aby w organizowanych przez nas wydarzeniach było miejsca dla wszystkich" - wyjaśnił Kerski.

Zwrócił uwagę, że w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności obok miejsca, gdzie rok temu stała trumna z ciałem Adamowicza, pojawiła się instalacja "Antaby. Pamięci prezydenta Pawła Adamowicza" upamiętniająca ubiegłoroczne wydarzenia. Jej autorem jest artysta plastyk Mirosław Miłogrodzki. Jest to symboliczne przedstawienie katafalku, oraz wspomnień - fotografii - przedstawiających różne sytuacje z jego życia. Instalację można oglądać do końca stycznia.

"Jestem przekonany, że śmierć prezydenta Adamowicza jest wynikiem upadku kultury politycznej, nie tylko w naszym kraju, ale całej Europie. Dlatego podjęliśmy również wyzwanie zorganizowania konferencji +przemoc i polityka+, która będzie odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób pielęgnować przestrzeń i debatę publiczną, w której się różnimy. Spór jest esencją demokracji, ale demokracja jest po to, aby chronić ludzkie życie" - powiedział Kerski.

CZYTAJ TAKŻE

Obchody pierwszej rocznicy śmierci prezydenta rozpoczęły się w piątek - w Kampusie Oliwskim odbyła się ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza.

W niedzielę odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem", nawiązującym do ostatnich słów Adamowicza wypowiedzianych przed atakiem nożownika. Tego dnia o godz. 19.30 przed ECS odbędzie się wyjątkowe "światełko do nieba".

W poniedziałek, nastąpi uroczyste nadanie nazwy Alei Pawła Adamowicza dotychczasowej Nowej Bulońskiej - trasie łączącej Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem. W ECS odbędzie się premiera książki "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" Katarzyny Żelazek. To zbiór zdjęć wykonanych od 13 do 20 stycznia 2019 r. przez fotoreporterów oraz 21 opowieści, które - jak wyjaśniła autorka - "są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia".

O godz. 19.45 przy na Targu Węglowym, w miejscu, gdzie Adamowicz został zaatakowany, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. Po ceremonii odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20.30 rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa w kaplicy św. Marcina, w której spoczęła urna z prochami prezydenta. Do godz. 22.30 potrwają tam "ciche odwiedziny grobu prezydenta Pawła Adamowicza".

We wtorek, czyli w pierwszą rocznicę śmierci Adamowicza, o godz. 18 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta. W siedzibie ECS odbędzie się okolicznościowe posiedzenie Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Obchody zakończą się w środę konferencją pt. "Przemoc i polityka" w ECS, w której uczestniczyć będą m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, żona zamordowanego prezydenta Magdalena Adamowicz oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27-letni Stefan W. zaatakował nożem prezydenta Gdańska. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL