Władze RP na uchodźstwie

04.07.2013 aktualizacja 14.07.2016

W Gibraltarze odsłonięto pomnik gen. Władysława Sikorskiego

Pomnik Sikorskiego w Gibraltarze. Fot. ROPWiM Pomnik Sikorskiego w Gibraltarze. Fot. ROPWiM

Z okazji 70. rocznicy tragicznej śmierci naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera RP na uchodźstwie gen. Władysława Sikorskiego, w Gibraltarze odsłonięto w czwartek jego odrestaurowany pomnik. Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Pomnik stojący uprzednio w mało reprezentacyjnym punkcie miasta, odrestaurowany znalazł się obecnie w eksponowanej lokalizacji nad samym morzem, w tzw. Europa Point, skąd dostrzec można wybrzeże Afryki.

Na pomnik składa się skrzydło Liberatora – samolotu, którym leciał generał, na okalającym murku umieszczono wizerunek orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Na kamiennej podstawie skrzydła wyryto nazwiska ofiar katastrofy.

Elementami monumentu są też tablice przypominające, kim był generał Sikorski i okoliczności katastrofy.

Sikorski zatrzymał się w Gibraltarze w drodze powrotnej do Londynu po odbyciu inspekcji w Armii Polskiej na Wschodzie.

Czwartkowe uroczystości pod pomnikiem poprzedziła msza święta w miejscowej katedrze. W tej samej świątyni przed 70 laty odprawiono mszę św. żałobną za ofiary katastrofy.

W uroczystościach uczestniczyli Jan Stanisław Ciechanowski – kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Ofiar Represjonowanych, Andrzej Kunert – sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, konsul generalny w Londynie Ireneusz Truszkowski, polscy kombatanci. (PAP)

asw/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL