Europa i świat po 1989 roku

06.12.2018

W Houston nabożeństwo żałobne George’a H. W. Busha

Nabożeństwo żałobne George’a H. W. Busha w kościele episkopalnym St. Martin’s w Houston. Fot. PAP/EPA Nabożeństwo żałobne George’a H. W. Busha w kościele episkopalnym St. Martin’s w Houston. Fot. PAP/EPA

Po nabożeństwie żałobnym w Houston trumna z ciałem George’a H. W. Busha zostanie przewieziona specjalnym pociągiem do College Station, gdzie 41. prezydent USA zostanie pochowany obok swojej żony i córki.

Około 1,2 tys. osób uczestniczyło w nabożeństwie w kościele episkopalnym St. Martin’s, do którego regularnie wraz z rodziną chodził były prezydent.

Russell Levenson, który przez wiele lat był pastorem Busha seniora, zakończył homilię ta samą modlitwą, którą odczytano podczas jego inauguracji w 1989 roku.

Dwie wnuczki Busha seniora, Nancy Ellis LeBlond Sosa i Georgia Grace Koch, odczytały podczas nabożeństwa fragmenty listu do Koryntian.

Przyjaciel Busha seniora i były sekretarz stanu James Baker wspominał go jako polityka, który "miał odwagę wojownika, ale jeszcze większą odwagę jako człowiek czyniący pokój".

W College Station, 140 km na północny zachód od Houston, siedzibę ma Prezydencka Biblioteka im. George H. W. Busha; były prezydent spocznie tam obok swojej żony Barbary i zmarłej w wieku trzech lat córki Robin.

Bush senior zmarł 1 grudnia w wieku 94 lat. Urząd sprawował w latach 1989-1993. Wcześniej, od 1981 do 1989 roku, był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL