Polska po 1989 roku

13.08.2019

W Kielcach uroczysty apel w Święto Wojska Polskiego

Uroczysty apel przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Kielcach, będzie głównym punktem czwartkowych uroczyści Święta Wojska Polskiego w stolicy województwa świętokrzyskiego.

"Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców ziemi świętokrzyskiej, aby ten dzień 15 sierpnia spędzili razem z żołnierzami w Kielcach. Podziękujmy żołnierzom za niepodległość, za ten +cud nad Wisłą+, który pozwolił nam utrzymać niepodległość. Ale podziękujmy też żołnierzom, którzy pracują dzisiaj i dbają o nasze bezpieczeństwo" – mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek we wtorek na konferencji prasowej.

Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpocznie o godz. 11 msza święta w bazylice katedralnej, odprawiona w intencji ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia przemaszerują ulicami Kielc na Plac Wolności. Podczas uroczystego apelu flaga państwowa zostanie podniesiona na maszt, odegrany zostanie hymn narodowy, odbędzie się apel pamięci, a żołnierze oddadzą salwę honorową. Wygłoszono zostaną też okolicznościowe przemówienia, a pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego będą złożone wieńce. Zaplanowano także wręczenie odznaczeń resortowych i medali związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

"15 sierpnia jest ważnym wydarzeniem dla wojskowych, bo to jedna z niewielu rocznic związanych z niepodległością. To rocznica bitwy warszawskiej - jednej z 18 bitew w skali całego świata, które miały wpływ na globalne bezpieczeństwo" – podkreślił dowódca garnizonu Kielce, płk Paweł Chabielski.

Po oficjalnej części uroczyści przy stoiskach promocyjnych będzie można porozmawiać z żołnierzami kieleckiego garnizonu: z Centrum Przegotowań do Misji Zagranicznych (CPdMZ), 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Wojskowej Komendy Uzupełnień. Prezentowane będą także samochody Humvee.

Jak poinformowało wcześniej CPdMZ, po zakończeniu uroczystości żołnierze jednostki pojadą odwiedzić dzieci hospitalizowane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Najmłodsi będą mogli obejrzeć wojskowe pojazdy i porozmawiać z żołnierzami, od których dostaną upominki.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL