Polska po 1989 roku

06.02.2018

W Łodzi pochowano Sebastiana Rybarczyka, działacza opozycji w PRL, dziennikarza

Dziennikarz, publicysta historyczny i działacz łódzkiego antykomunistycznego podziemia Sebastian Rybarczyk został we wtorek pochowany na cmentarzu katolickim pw. św. Anny na Zarzewie w Łodzi. Żegnali go najbliżsi, przyjaciele, znajomi i mieszkańcy Łodzi. Miał 47 lat.

Rybarczyk został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu.

W latach 80. Sebastian Rybarczyk działał w antykomunistycznym podziemiu - Konfederacji Polski Niepodległej, Federacji Młodzieży Walczącej i Solidarności Walczącej. Później m.in. współtworzył magazyn "Komentarz". Z kolei w latach 1997-2001 pracował w departamencie ministra koordynatora służb specjalnych. Działał w Fundacji Projekt Łódź.

Jako dziennikarz specjalizował się w tematyce służb specjalnych. Pisał m.in. do "Więzi", "Uważam Rze”, "Do Rzeczy". Jest autorem dwóch książek - "Najtajniejsza broń wywiadu" i "Niewidzialna wojna szpiegów".

Od jesieni ub. roku współpracował z Polskim Radiem 24.

Były działacz KPN Marek Michalik, a obecnie prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wspominając zmarłego powiedział PAP, że Sebastian Rybarczyk "zawsze szukał drogi do niepodległości po prawej stronie". (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL