Polska po 1989 roku

11.07.2015 aktualizacja 14.07.2016

W Nowym Sączu rozebrano pomnik czerwonoarmistów

Częściowy demontaż pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Listopad 2014 r. Fot. PAP/G. Momot Częściowy demontaż pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Listopad 2014 r. Fot. PAP/G. Momot

Po ekshumacji szczątków żołnierzy radzieckich w piątek rozebrano stojący w centrum Nowego Sącza pomnik czerwonoarmistów.

"Prezydent miasta Ryszard Nowak wielokrotnie zapowiadał, że jeśli zapadnie decyzja o ekshumacji pochowanych tam żołnierzy, to monument, który był integralną częścią mogiły, straci rację bytu, dlatego został dziś rozebrany” - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowym Sączu Małgorzata Grybel.

Dodała, że mosiężna tablica nagrobna zostanie przekazana do Muzeum Okręgowego.

Jak podała Małgorzata Grybel, w Nowym Sączu wydobyto szczątki sześciu żołnierzy Armii Czerwonej.

Ekshumację prowadził zespół z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk - Ośrodek Archeologii Gór i Wyżyn. Oprócz zbiorowej mogiły w Nowym Sączu pracami są objęte również: zbiorowa mogiła lotników w Zagórzanach, grób zbiorowy w Bukownie, pojedynczy grób w Paszynie, zbiorowy grób w Chyżnem, pojedynczy grób w Lipnicy Małej, pojedynczy grób lotnika w Koźmicach Wielkich oraz pojedyncza mogiła w Tymbarku.

W trzeciej dekadzie sierpnia wszystkie szczątki ekshumowanych żołnierzy radzieckich zostaną złożone na cmentarzu w Nowym Sączu podczas ceremonii o charakterze wojskowym.

Rozbiórki monumentu od lat domagały się m.in. organizacje kombatanckie. Rozbiórkę pomnika i ekshumację zapowiadano już kilkakrotnie, ale nie było na to zgody strony rosyjskiej, wymaganej przez międzynarodowe umowy. W kwietniu b.r. strona rosyjska zgodziła się na ekshumację i przeniesienie na cmentarz szczątków żołnierzy.

Podczas manifestacji organizowanych w ostatnich latach przed pomnikiem protestujący oblewali monument białą i czerwoną farbą. W listopadzie 2014 roku z pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu usunięto symbole totalitarne – te elementy trafiły już do Muzeum Okręgowego. (PAP)

wos/ sto/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL