Polska po 1989 roku

22.09.2019

W październiku otwarcie nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Unikatowy egzemplarz brytyjskiego czołgu Cruiser Tank Mk VIII Centaur Mk I z 1943 roku trafił z Portugalii do kolekcji poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. 2013 r. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Unikatowy egzemplarz brytyjskiego czołgu Cruiser Tank Mk VIII Centaur Mk I z 1943 roku trafił z Portugalii do kolekcji poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. 2013 r. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

8 października pierwsi goście odwiedzą nową siedzibę Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Unikatowe eksponaty będzie można podziwiać w placówce powstałej na terenie nieruchomości przy poznańskim lotnisku Ławica.

Muzeum wznawia działalność już jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wcześniej działało w mniej formalny sposób i mieściło się w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Na zgromadzoną w Poznaniu kolekcję składają się czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne.

CZYTAJ TAKŻE

Początkowo muzeum miało być gotowe w 2018 r. na setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Datę otwarcia nowej siedziby muzeum kilkakrotnie przekładano – głównie ze względu na poszerzenie zakresu prac budowlanych o budowę zadaszenia pomiędzy pawilonami. Dzięki temu placówka będzie miała dwukrotnie większą powierzchnię wystawienniczą niż pierwotnie zakładano.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego Sebastian Warlikowski, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu będzie otwarte dla zwiedzających od wtorku 8 października. Pierwszy dzień działalności placówki będzie dniem darmowego zwiedzania.

Łączny koszt inwestycji związanej z przystosowaniem nieruchomości przy lotnisku do potrzeb muzeum to ponad 21,5 mln zł brutto. Eksponaty będą prezentowane na ok. 6 tys. m kw. zadaszonej powierzchni.

CZYTAJ TAKŻE

"W ciągu ostatnich miesięcy wykonaliśmy szereg prac konserwatorskich i remontów, dzięki czemu przywróciliśmy dawny blask naszym eksponatom. Jednocześnie na terenie muzeum trwały ostatnie etapy inwestycji, z których najważniejszą był proces przygotowania podłoża i ułożenia specjalnej kostki o zwiększonych parametrach wytrzymałości" – podał rzecznik.

Do tej pory ekspozycja zgromadzona była w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Panujące tam warunki nie pozwalały już na dalsze poszerzanie kolekcji; sprzęt musiał się tam pomieścić na ok. 750 m kw. zadaszonej powierzchni. Kilka lat temu zapadła decyzja o całkowitym zamknięciu ekspozycji dla zwiedzających.

W poznańskiej kolekcji, gromadzonej od lat 60 ub. wieku, znajduje się kilkadziesiąt cennych eksponatów. Wśród nich jest jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. czy polska tankietka z 1935 roku.

Wiele eksponatów trafiło do Poznania w katastrofalnym stanie. Dzięki pracom działających przy placówce miłośników broni pancernej odzyskało dawną świetność. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL