Stalinizm

25.11.2017

W Rzeszowie uroczystości w przeddzień urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego

Łukasz Ciepliński. Fot. AIPN Łukasz Ciepliński. Fot. AIPN

W obecności wojskowej asysty honorowej, wystawionej przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, w sobotni wieczór przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie odbył się uroczysty capstrzyk z okazji przypadającej w niedzielę 104. rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego.

W uroczystościach wzięło udział m.in. 500 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy w niedzielę złożą uroczystą przysięgę na sztandar. Będą oni służyć w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, której patronem jest płk Łukasz Ciepliński. Przysięga odbędzie się w dniu urodzin płk Cieplińskiego - 26 listopada, co podkreślano w czasie capstrzyku.

Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Arkadiusz Mikołajczyk w swoim przemówieniu podkreślił, że sobotnie uroczystości są ku pamięci wszystkich polskich bohaterów, poległych za wolną ojczyznę, żołnierzy wyklętych.

„Codziennie musimy pamiętać o przywracaniu godności naszym żołnierzom Armii Krajowej, którzy walczyli o to, żeby Polska była Polską” – zaznaczył płk Mikołajczyk.

Przypomniał, że Łukasz Ciepliński pisał w styczniu 1951 roku „piękne przesłanie”, testament dla swojego syna Andrzeja, w którym wskazywał trzy najważniejsze wartości: Bóg, Ojczyzna i matka.

„My dziś, żołnierze Brygady przyjmujemy ten testament jako testament dla nas, dla naszej Brygady, dla naszych żołnierzy” – mówił płk Mikołajczyk.

Zwracając się do rodziny płk. Cieplińskiego, obecnej na uroczystości, płk Mikołajczyk wyraził nadzieję, że będzie ona dumna z tego, że to właśnie „my, żołnierze Wojska Polskiego będziemy nieśli jego słowa i będziemy wierni jego słowom”. „Będziemy wierni nie tylko w mowie, ale też w czynie” – dodał.

W capstrzyku, oprócz dowództwa i żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział m.in. przedstawiciele parlamentarzystów, władz wojewódzkich, żołnierzy AK oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Odczytano też apel pamięci wszystkich bohaterów, polskich patriotów, którzy walczyli o Polskę i ginęli najpierw z rąk hitlerowców, a później sowietów.

„Pochylamy głowy w skupieniu i zadumie, składając hołd wszystkim naszym rodakom, bohaterom podziemia niepodległościowego, którzy walczyli i ginęli za wolną, niepodległą i demokratyczną Ojczyznę” – odczytano w czasie uroczystości.

Na zakończenie capstrzyku złożono kwiaty i wieńce.

Uroczystości przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych poprzedziła msza święta, odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa w Rzeszowie, gdzie płk Łukasz Ciepliński wziął ślub.

Capstrzyk odbył się w przeddzień uroczystej przysięgi na sztandar, jaką w niedzielę na rynku w Rzeszowie złoży ok. 500 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej po zakończeniu szkolenia podstawowego. Wszyscy służyć będą w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Będzie to ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy WOT. Towarzyszyć im będzie 2,5 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do terytorialnej służby wojskowej wstąpili w ostatnim półroczu.

Udział w uroczystej przysiędze zapowiedzieli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i wiceminister Michał Dworczyk.

Łukasz Ciepliński ps. „Pług” urodził się w 1913 w Kwilczu k. Międzychodu w Wielkopolsce. Był komendantem Obwodu ZWZ Rzeszów (w latach 1940-1941), a następnie komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów. W 1945 r. pełnił istotne funkcje w Delegaturze Sił Zbrojnych, a w styczniu 1947 r. stanął na czele IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W listopadzie 1947 r. został aresztowany przez UB i po okrutnym śledztwie skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Został rozstrzelany 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

edytor: Dorota Kazimierczak

api/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL