Europa i świat po 1989 roku

09.05.2019

W Senacie otwarto wystawę „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska”

Warszawa, 09.05.2019. Otwarcie międzynarodowej wystawy archeologicznej pt. „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii” w holu Senatu, 9 bm. Jest to ekspozycja archeologiczno-historyczna prezentująca polskie i łotewskie dziedzictwo kulturowe na terenie dawnych Inflant Polskich. Fort. PAP/M. Obara Warszawa, 09.05.2019. Otwarcie międzynarodowej wystawy archeologicznej pt. „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii” w holu Senatu, 9 bm. Jest to ekspozycja archeologiczno-historyczna prezentująca polskie i łotewskie dziedzictwo kulturowe na terenie dawnych Inflant Polskich. Fort. PAP/M. Obara

Ponad sto eksponatów, m.in. zabytkowy modlitewnik, naszyjniki i amulet, zaprezentowano na otwartej w czwartek w Senacie wystawie „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii".

Ekspozycję zorganizowano z inicjatywy Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego pod patronatem ambasadora Łotwy Edgarsa Bondarsa.

Na wystawie można zobaczyć m.in. zabytki archeologiczne wykopane w 1880 r. przez znanego XIX-wiecznego archeologa polskiego, Zygmunta Glogera na cmentarzysku w Marienhaus (obecnie Vilaka). W gablotach, które stanęły na wystawie, znalazły się m.in. zabytkowy modlitewnik, dokument sądowy, topory, siekiery, naszyjniki, amulet i inna biżuteria. Niektóre eksponaty pochodzą nawet z II wieku p.n.e. Jest również oryginalny ornat z kościoła katolickiego w Vilaka z XVII-XVIII wieku.

W imieniu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wystawę otworzył wicemarszałek Michał Seweryński.

"W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz odrodzenia niepodległej Polski po ponad wieku niewoli. Swoją rocznicę obchodziła również Łotwa, która ogłosiła niepodległość 18 listopada 1918 roku. Nasza ekspozycja prezentująca wspólne archeologiczno-historyczne dziedzictwo Polski i Łotwy oraz dokonania polskich archeologów, historyków jest znakomitą okazją, nie tylko do uczczenia odzyskania państwowości przez Łotwę, ale także odkrycia na nowo tego kraju, z którym łączą nas wspólne historyczne doświadczenia" – napisał marszałek Karczewski w liście odczytanym przez Michała Seweryńskiego.

"Nasza ekspozycja podąża śladami położonego na krańcach dawnej RP miasteczka i majątku Marienhaus, gdzie zachowało się wiele śladów dziedzictwa kulturowego" - dodał Karczewski. "Jestem przekonany, że prezentowana dzisiaj wystawa, będzie kolejną zachętą do podróży na Łotwę, do zgłębiania jej przeszłości i do odkrycia wielu fascynujących tajemnic łotewskiej ziemi" - napisał marszałek Senatu.

Na otwarciu wystawy byli obecni również m.in. minister oświaty Republiki Łotewskiej Ilga Suplińska, zastępca ambasadora Republiki Łotewskiej Andrejs Grinask, ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn oraz szefowa Muzeum regionalnego miasta Vilaka Rita Gruszewa i dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Brzeziński. Eksponaty z tych muzeów znalazły się na ekspozycji.

Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego pod patronatem ambasadora Łotwy Edgarsa Bondarsa. (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL