Walki o granice II RP

27.12.2019

W sobotę w Warszawie obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na wojskowym cmentarzu na Powązkach odbędą się w sobotę w Warszawie obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 2018 roku; w piątek oficjalne uroczystości zorganizowano w Poznaniu.

Organizatorem oficjalnych obchodów jest wielkopolski samorząd. Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział PAP w piątek, że powstanie wielkopolskie było istotnym ogniwem w łańcuchu wydarzeń decydujących o kształcie i sile odrodzonej Rzeczypospolitej. Także dlatego główne obchody odbywają się nie tylko w stolicy regionu, ale i w stolicy kraju.

CZYTAJ TAKŻE

"Co roku, dzień po uroczystych obchodach kolejnej rocznicy wybuchu naszego zwycięskiego powstania w Poznaniu, jesteśmy w Warszawie. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, panteonie polskich bohaterów, oddajemy hołd twórcom victorii wielkopolskiej - naszym przodkom. Prosto z okopów powstania wielkopolskiego nasi przodkowie poszli walczyć w powstaniach śląskich, podążyli na odsiecz Lwowa i Małopolski Wschodniej zajętych przez Ukraińców, stali się postrachem wojsk bolszewickich" – podkreślił.

Woźniak przypomniał, że w 1925 roku, przy odsłonięciu Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, złożono w nim szczątki żołnierza sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa. "Ten hołd oddany wszystkim walczącym i poległym w obronie wschodnich granic Rzeczypospolitej jest także hołdem dla Wielkopolan, którzy wnieśli w to zwycięstwo ogromny wkład. Dlatego tak ważne jest, byśmy co roku byli w stolicy" - powiedział.

Woźniak podkreślił, że nasi przodkowie "potrafili nie tylko wolność wywalczyć, ale i ją obronić". "Oddajemy im hołd i czcimy ich pamięć - uczestnicząc we mszy świętej w kościele ojców Dominikanów, składając kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz na wojskowym cmentarzu na Powązkach" - powiedział.

Piątkowe, główne uroczystości odbędą się po południu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Poprzedza je msza w kościele farnym w intencji uczestników powstania oraz składanie kwiatów na grobach powstańców i w miejscach pamięci. Zwieńczeniem piątkowych obchodów w stolicy Wielkopolski będzie widowisko multimedialne "Światło Zwycięstwa. Poznań 2019".

Piątkowe, główne uroczystości odbędą się po południu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Poprzedza je msza w kościele farnym w intencji uczestników powstania oraz składanie kwiatów na grobach powstańców i w miejscach pamięci. Zwieńczeniem piątkowych obchodów w stolicy Wielkopolski będzie widowisko multimedialne "Światło Zwycięstwa. Poznań 2019".

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL