Epoka nowożytna

03.05.2019

W Szczecinie obchody święta narodowego 3 maja

Kilkaset osób zebrało się w piątek przy Pomniku Czynu Polaków na Jasnych Błoniach w Szczecinie na obchodach święta narodowego 3 maja. Podczas uroczystości podkreślano wagę konstytucji, zawierającej „wartości, których powinniśmy bronić”.

"Do dzisiaj mamy w sobie dumę z dokonań naszych przodków. Mamy poczucie, że jest to nasz wkład, nasz polski wkład w tworzenie świata sprawiedliwego, opartego na swobodach, wolnościach obywateli, na tolerancji i dążeniu do samostanowienia" – powiedział w piątek podczas szczecińskich uroczystości 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja członek zarządu województwa Stanisław Wziątek. Zaznaczył, że "konstytucja to nie tylko zbiór praw, których powinniśmy przestrzegać", ale także "wartości, których powinniśmy bronić".

"Praworządność to fundament naszego domu, naszej ojczyzny. Szanujmy konstytucję. Budujmy zgodę, a nie niepotrzebne podziały. Tylko otwartość i dialog – konstruktywny dialog - nie będzie tworzył poczucia odrzucenia. Tylko wsłuchiwanie się w głos ludzi – nauczycieli, pielęgniarek, osób niepełnosprawnych – da gwarancję wspólnoty działań i rozwiązywania problemów" – mówił Wziątek.

W obchodach przy Pomniku Czynu Polaków na szczecińskich Jasnych Błoniach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, instytucji, służb mundurowych, posłowie, ludzie nauki i kultury oraz mieszkańcy miasta.

Przed złożeniem wiązanek kwiatów u stóp pomnika odczytano także apel poległych, a kompania honorowa oddała salwę.

Po oficjalnych uroczystościach z jednej z ulic przy Urzędzie Miasta wyruszyła natomiast kolumna kilkudziesięciu samochodów przyozdobionych biało-czerwonymi flagami. Przejazd ulicami miasta zorganizowali szczecińscy politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział PAP poseł PiS Leszek Dobrzyński, wydarzenie jest już od kilkunastu lat "tradycją" i powstało, aby urozmaicić obchody święta.

"Z roku na rok przybywa samochodów, szczególnie ozdobionych według własnej inwencji, może za jakiś czas wprowadzimy nagrody za ozdabianie aut" – powiedział Dobrzyński.

Na Jasnych Błoniach odbywa się majówkowy Jarmark Szczeciński, atrakcje dla mieszkańców miasta przygotował też m.in. Zamek Książąt Pomorskich.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL