Europa i świat 1918-1939

20.03.2019

W weekend opozycyjne obchody 101-lecia Białoruskiej Republiki Ludowej

W Grodnie i w Mińsku odbędą się w weekend najważniejsze imprezy w ramach obchodów Dnia Wolności - 101. rocznicy ogłoszenia Białoruskiej Republiki Ludowej. Obie akcje uzgodniono z władzami, choć w stolicy organizatorom odmówiono dostępu do prestiżowych miejsc w centrum.

Ponieważ władze odrzuciły cztery wnioski różnych struktur opozycyjnych dotyczące przeprowadzenia imprezy w centrum miasta, organizatorzy kampanii #BNR101, główni inicjatorzy ubiegłorocznego koncertu "Święto Niepodległości" w Mińsku, postanowili przenieść imprezę do Grodna.

23 marca w grodzieńskim parku na Kołoży odbędzie się koncert z udziałem popularnych białoruskich wykonawców, m.in. Lawona Wolskiego, Zmiciera Wajciuszkiewicza, zespołów Dzieciuki, Krama i Daj Darogu.

Organizatorzy z komitetu #BNR101 - BNR to białoruski skrót od Białoruska Republika Ludowa - uznali, że proponowane przez władze miejsca na imprezę w stolicy nie są „godne” jej rangi.

Na Skwerze Kijowskim w Mińsku odbędzie się jednak odrębna impreza, organizowana przez opozycyjną koalicję centroprawicową oraz partię Hramada. Tu również ma wystąpić Daj Darogu, a także popularny zespół NRM i inni wykonawcy.

W 1918 r. białoruskie środowiska narodowe próbowały wykorzystać słabość i zamęt w Rosji i utworzyć własne państwo na terenach okupowanych przez Niemcy. 25 marca doszło do deklaracji Białoruskiej Republiki Ludowej i choć nie przetrwała ona jako państwo, to właśnie BRL jest przez środowiska niezależne i opozycję uważana za początki białoruskiej państwowości.

Co roku 25 marca w rocznicę proklamowania niepodległej BRL środowiska opozycyjne i niezależne obchodzą Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości. Środowiska opozycyjne domagają się od władzy, by to 25 marca, a nie 3 lipca – data wyzwolenia Mińska spod okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej – był oficjalnym świętem niepodległości Białorusi. W 2017 r. podczas protestów z okazji Dnia Wolności zatrzymano kilkaset osób.

W 2018 r. władze zgodziły się na obchody poświęcone jubileuszowi 100-lecia BRL. Głównym wydarzeniem obchodów był miński koncert „Święto Niepodległości” połączony z mityngiem zorganizowanym przez komitet złożony z opozycjonistów i aktywistów społecznych. W imprezie w centrum miasta przed Teatrem Wielkim Opery i Baletu, na którą wydały zgodę władze miasta, wzięło udział bardzo wielu ludzi, co najmniej 20 tysięcy.

W tym roku organizatorzy skarżą się na problemy. Według niektórych z nich sprawę utrudnia to, że środowiska aktywistów i opozycji podzieliły się i próbują zaplanować obchody niezależnie od siebie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL