Europa i świat po 1989 roku

05.05.2018

Wielka Brytania: trwają obchody Dni Polskiego Dziedzictwa

Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii

Ponad 80 wydarzeń w 65 miastach i miejscowościach zaplanowano na najbliższe dni w ramach organizowanych przez ambasadę RP w Londynie obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa. Imprezy są też okazją do świętowania stulecia polskiej niepodległości.

W porównaniu z 2017 rokiem liczba wydarzeń podczas tegorocznej, drugiej edycji uległa niemal podwojeniu. Zamieszczona na stronie internetowej ambasady mapa przedstawia ponad 80 wydarzeń w różnych miejscach - od znajdującej się na południu kraju Isle of Wight po Inverness na północy Szkocji; imprezy odbędą się też m.in. w walijskich Newport i Aberystwyth oraz w północnoirlandzkim Belfaście.

"Oba te cele są ważne: żeby Polacy się zintegrowali, ale z drugiej strony, żeby świętowali wspólnie z Brytyjczykami. Dlatego tak bardzo się cieszę, że tak wielu burmistrzów otworzyło swoje ratusze na te imprezy i współpracują z Polonią. To nasze wspólne świętowanie wspólnego polskiego dziedzictwa w Wielkiej Brytanii" - tłumaczył w rozmowie z polskimi mediami ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

"Pomysłowość naszych rodaków jest niezwykła: od festiwali muzycznych, konkursów piosenek poprzez jedzenie, a skończywszy na ciekawych wykładach i dyskusjach" - wymieniał. "To co najważniejsze, to żebyśmy pamiętali, że mamy co świętować; że 3 maja to niezwykły dzień w polskiej i europejskiej historii. Nawet jeśli grupa przyjaciół Polski pójdzie do pubu z okazji Polish Heritage Day, to będę się cieszył" - podkreślił ambasador.

Obchody zostały zainaugurowane w środę w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, gdzie otwarto przygotowaną przez Bibliotekę POSK wystawę "Brytyjczycy wobec spraw polskich w II połowie XVIII wieku". W piątek brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson odwiedził bibliotekę miejską w Uxbridge, gdzie pokazywana jest wystawa o polskich lotnikach walczących w Bitwie o Anglię.

W Ravenscourt Park w zachodnim Londynie w sobotę odbył się m.in. piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Techników Polskich. Jego uczestnicy wcześniej odwiedzili Instytut Piłsudskiego i zobaczyli unikalną kopię maszyny szyfrującej Enigma z okresu drugiej wojny światowej.

Z kolei w południowym Londynie trwa dwudniowe "Książkowisko", które towarzyszy festiwalowi literackiemu w dzielnicy Lambeth.

Marta Sordyl z organizacji Poles Connect tłumaczyła w rozmowie z polskimi mediami, że uczestnicy będą mogli m.in. zmierzyć się w Turnieju Jednego Wiersza, zobaczyć wystawę portretów Polaków z południowego Londynu, a także zapoznać się z wyjątkową historią poetki Kazimiery Iłłakowiczówny i w ten sposób świętować stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Jak zaznaczyła, organizatorzy zdecydowali, że ich wydarzenie będzie "wielowyznaniowe i wielokulturowe". Dlatego zaprosili wszystkich członków społeczności południowego Londynu, także np. z lokalnych meczetów. "Chodzi o wspólną zabawę, żeby to było wydarzenie ciekawe i miłe, gdzie ludzie się poznają" i opowiedzą o Polsce - tłumaczyła Sordyl.

W sobotę podobne wydarzenia odbywają się w wielu miastach na terenie całego kraju, m.in. w Milton Keynes, Leicester, Birmingham, Gloucester, Nottingham, Manchesterze i Liverpoolu. W niedzielę ulicami Bournemouth przebiegnie Bieg Niepodległości.

Szereg imprez odbędzie się także w kolejnych tygodniach, m.in. w Cambridge 13 maja i w Londynie 19 maja. Ostatnie wydarzenia zaplanowano na 5 czerwca.

Oficjalnym logo Dni Polskiego Dziedzictwa jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię.

Polacy stanowią największą mniejszość narodową w Wielkiej Brytanii. Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego jest to nieco ponad milion osób.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ jhp/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL