Polska po 1989 roku

25.03.2017

W wielu miastach manifestacje poparcia dla UE

Unijny hymn "Oda do radości' zabrzmiał w sobotę w wielu miastach Polski w związku z 60. rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej. Podczas manifestacji poparcia dla UE powtarzano, że Polska należała i będzie należeć do Europy.

"Marsz dla Europy: Kocham Cię, Europo!" - pod takim hasłem manifestowano w Warszawie. Uczestnicy stołecznego zgromadzenia, rozpoczęli je na pl. na Rozdrożu, odśpiewaniem "Ody do radości" i hymnu narodowego, po czym przeszli na Pl. Zamkowy, gdzie przemówienia wygłosili m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, politycy PO: Róża Thun, Michał Szczerba, a także działacze KOD, przedstawiciele Instytutu Spraw Publicznych, Fundacji "Centrum im. Prof. Bronisława Geremka" oraz Fundacji Schumana.

Uczestnicy marszu nieśli ze sobą flagi unijne i Polski oraz transparenty: "Polak, Węgier dwa pacanki", "Europe We Love You", "Zapluty karzeł Europy 1:27".

Hymn UE zabrzmiał też w sobotę na Rynku Głównym w Krakowie. Odśpiewało go kilkaset osób przy akompaniamencie hejnalisty z Wieży Mariackiej. "Nasze miejsce jest w UE, bo tego chce większość Polaków. Nie pozwolimy na to, żeby ktokolwiek odwracał nas bokiem do UE, która jest tutaj – na ulicach, placach Krakowa, Myślenic, Wadowic, Warszawy i Gdańska" – mówił m.in. do zgromadzonych senator PO Bogdan Klich. Z kolei działacz nowohuckiej Solidarności Edward Nowak zaapelował: "Tak jak potrzebna nam jest Unia Europejska, tak bardzo potrzebna nam jest unia opozycji w Polsce".

Pomysłodawcą wydarzenia był KOD Małopolska. Według deklaracji organizatorów - poza krakowskim rynkiem - w Małopolsce "Odę do radości" śpiewano także w Zakopanem, Wadowicach, Tarnowie, Brzeszczach, Nowym Sączu, Myślenicach, Olkuszu i Oświęcimiu.

W Poznaniu, "Odę do radości" odśpiewało w centrum miasta ok. 350 osób, w tym prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Uczestnicy zgromadzenia zorganizowanego przez KOD mieli ze sobą flagi Europejskie i Polskie. Hymn UE w Wielkopolsce odśpiewano także m.in. w Grodzisku, Lesznie i Puszczykowie.

"Polska należała do Europy i będzie należeć do Europy – to jest zobowiązanie wobec naszych przodków – powiedział Jaśkowiak. - Jesteśmy częścią Europy i powinniśmy starać się, by w tej Europie pozostać, bo ten okres, w którym byliśmy pod wpływem Rosji, Związku Radzieckiego, to nie był najlepszy okres w historii Polski. Teraz szczególnie powinniśmy o tym pamiętać. Musimy wyciągać wnioski z przeszłości i musimy walczyć o przynależność do tej części Europy, do której wpisał nas właściwie już Mieszko I 1050 lat temu".

Kombatantka Poznańskiego Czerwca’56 Aleksandra Banasiak mówiła z kolei, że nic nie jest dane raz na zawsze. "Podczas Poznańskiego Czerwca w 1956 roku władza nie słuchała ludu i dlatego musieliśmy wyjść na ulice (...) Teraz władza też nie słucha ludu i dlatego dziś jesteśmy tutaj" – podkreśliła.

W Szczecinie ponad 300 mieszkańców miasta zgromadziło się na Wałach Chrobrego. Hymn UE zabrzmiał tam pod batutą dyrygenta Pawła Kornicza, a pieśń w języku niemieckim wykonali chórzyści z Deutsch Polnischer Chor Horyzont. W wydarzeniu wzięli udział m.in. członkowie KOD oraz zachodniopomorscy parlamentarzyści z PO. Uczestnicy mieli flagi biało-czerwone oraz Unii Europejskiej, niektórzy trzymali transparenty "Szczecin na zawsze europejski", "Przyszłość Polski w Unii".

Liderka zachodniopomorskiego KOD Magdalena Filiks zapowiedziała, że 24 kwietnia br. zaplanowano też polską manifestację w Brukseli. "Będziemy chcieli pokazać Europejczykom, że są w Polsce normalni radośni Polacy, którzy chcą zostać w Unii" – powiedziała.

Blisko 400 osób odśpiewało unijny hymn także przed łódzką siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej.

Na rzeszowskim Rynku "Odę do Radości" śpiewało ok. 70 osób, które przyniosły ze sobą unijne flagi, kilka osób ubranych było w koszulki z symbolem UE.

Unijny hymn odśpiewali także mieszkańcy trzech miast województwa opolskiego. Spotkania odbyły się w Namysłowie, Kędzierzynie-Koźlu i Opolu. Najwięcej, bo blisko dwieście osób, przyszło na plac Wolności w stolicy regionu. Wśród uczestników manifestacji byli przedstawiciele opolskich partii opozycyjnych i KOD-u. Na koniec spotkania jego uczestnicy zaśpiewali hymn Polski.

Hymny Polski i Unii zabrzmiały też w Płocku, gdzie przed tamtejszym Ratuszem zebrało się ok. 50 osób. Wśród uczestników byli m.in. przedstawiciele płockiego KOD i Nowoczesnej, a także posłanka PO Elżbieta Gapińska. "Spotykamy się, by przypomnieć, że Polacy są przywiązani do tradycji polskiej, ale tradycji europejskiej także, i że Europa nam nie zawadza, ale nam pomaga w wielu sprawach, że dzięki Europie rozwijają się nasze miasta, chociażby Płock" – podkreśliła.

Manifestacje poparcia dla Unii Europejskiej pod hasłem "March for Europe" odbyły się w sobotę w wielu miastach państw członkowskich UE.

W sobotę na jubileuszowym szczycie UE w Rzymie, który jest elementem obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich przywódcy unijnych państw przyjęli Deklarację Rzymską. Deklaracja, której tekst był przedmiotem negocjacji państw członkowskich, ma wyznaczyć kierunek UE na najbliższą dekadę. (PAP)

wni/ mb/ hp/ ajw/ api/ mzb/ masz/ jaw/ js/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL