Koniec PRL

31.05.2019

We Wrocławiu obchody 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów - od soboty

Piknik wolności, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe oraz konferencje to niektóre z wydarzeń przygotowanych we Wrocławiu z okazji 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Świętowanie rocznicy rozpocznie się w sobotę, a zakończy we wtorek.

Wrocławskie obchody wyborów z 4. czerwca 1989 r. rozpoczną się w sobotę w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie otwarty zostanie piknik wolności - przygotowano m.in. specjalną ścieżkę zwiedzania CH Zajezdnia, w którym prezentowana jest najnowsza historia Wrocławiu. Odbędą się też projekcie filmów, w tym obrazów - „Europa środkowa idzie na wolność”, „Bitwa wrocławska”, „Solidarny Wrocław”. W niedzielę w CH Zajezdnia odbędzie się konferencja „Przełom roku 1989 na Dolnym Śląsku”, w której wezmą udział historycy wrocławskiego oddziału IPN.

„Zapraszamy wszystkich, całe rodziny. Każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego i ciekawego podczas obchodów. Gwarantujemy tez wspaniała pogodę” - powiedział PAP rzecznik CH Zajezdnia Juliusz Woźny. Dla najmłodszych przygotowano blok warsztatów artystycznych, a dla nieco starszych pokazy tworzenia graffiti.

W ramach obchodów odbędzie się też w niedzielę parada zabytkowych pojazdów. Auta przejadą do Ronda 4 czerwca 1989 r., gdzie w południe na maszt zostanie wciągnięta biało-czerwona flaga. Z kolei wieczorem na wrocławskim Rynku zaprezentowany zostanie spektakl „89” w reżyserii Kamila Przybosia.

Z inicjatywy dolnośląskiej „Solidarności” odbędzie się w sobotę msza św. w parafii św. Klemensa Dworzaka; związkowcy złożą też kwiaty pod tablicą upamiętniającej strajk w Zajezdni nr VII.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski, Roman Skiba

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL