Koniec PRL

03.06.2019

We Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów

Tablicę upamiętniającą 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów odsłonięto w poniedziałek na ścianie budynku przy ul. Świdnickiej 2, w ścisłym centrum Wrocławia. „Wybory 4 czerwca są, obok Sierpnia 1980 r., najważniejszym wydarzeniem w powojennej historii” - napisano na tablicy.

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreślił, że ulica Świdnicka – główna arteria – w centrum miasta „uosabia wszystko co było dobre, ale i trudne w historii Wrocławia”. „Tu miało miejsce wiele wydarzeń historycznych (….) tu odbywały się demonstracje licznych organizacji walczących o wolność i demokrację” - mówił wiceprezydent.

Na odsłoniętej w poniedziałek tablicy widnieje napis: „Wybory 4 czerwca są, obok Sierpnia 1980 r., najważniejszym wydarzeniem w powojennej historii, ponieważ były zwieńczeniem marzeń o godnej i demokratycznej Polsce. Data ta symbolizuje wielkie zwycięstwo Polaków w walce o wolność. Przypomina o wysiłku, nadziei i uporze, które dały początek demokratycznym przemianom w całej Europie Środkowo-Wschodniej i doprowadziły do upadku komunizmu. Jest świadectwem, że pierwszy kamień z berlińskiego muru wypchnęli właśnie Polacy. Wywalczyć wolność ma szanse niewiele pokoleń. Musimy zatem pozostawić wyraźny ślad, że z tego zwycięstwa jesteśmy dumni”.

Tablica widnieje na ścianie jednego z budynków przy ulicy Świdnickiej 2, tuż przy wejściu do Rynku.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL