Europa i świat po 1989 roku

12.03.2019

Wiceszef MSZ: drogą do odkłamywania historii – zwiększanie wiedzy

Drogą do odkłamywania historii - w tym prób przedstawiania Polaków jako sprawców Holokaustu - jest zwiększanie wiedzy, na tym koncentrujemy swoje działania, trzeba je prowadzić konsekwentnie i długofalowo - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk był pytany w TVP Info, co należy zrobić z przypadkami przedstawiania Polaków za granicą, nie jako ofiar Holokaustu, ale jego sprawców.

"Fałszowanie historii ma miejsce w wielu miejscach na świecie (...) Niestety tak się cały czas dzieje, tak się zdarza w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii. W bardzo wielu krajach media używały tego szkalującego określenia +polskie obozy koncentracyjne+, pojawiają się takie wypowiedzi polityków izraelskich" - mówił wiceszef MSZ.

Według niego, nie należy się tylko oburzać, że takie stwierdzenia się pojawiają, ale - jak wskazał - "trzeba im przeciwdziałać".

"Trzeba konsekwentnie, długofalowo prowadzić działania, które sprawią, że wiedza na temat prawdy historycznej, na temat historii Polski, na temat II wojny światowej będzie na tyle szeroka, że tego typu kłamstwa nie będą padały na podatny grunt. Po prostu łatwo będzie je obalić, bo będzie powszechny dostęp do informacji, co do tego, jak fakty w trakcie II wojny światowej, jak zbrodnia niemiecka, wyglądały" - podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Jak zaznaczył, właśnie na tym rząd koncentruje swoje działania. "To jest droga do odkłamywania historii" - ocenił wiceminister spraw zagranicznych.

"To, że niektórzy izraelscy politycy próbują politycznie wykorzystać niewiedzę, na tym zbudować swój kapitał polityczny - to się może zdarzyć tylko w takiej sytuacji, jeśli ta wiedza jest jeszcze niewystarczająca. Tę wiedzę trzeba zwiększać" - przekonywał wiceszef MSZ. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL