Holokaust

19.02.2019

Wiceszef MSZ: największą grupę Sprawiedliwych wśród narodów świata stanowią Polacy

Spośród 27 tys. Sprawiedliwych wśród narodów świata uhonorowanych za ratowanie Żydów z Holokaustu największą grupę stanowią Polacy - 7 tys. - przypomniał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. „Jak ma się tak powszechna pomoc niesiona przez Polaków Żydom do wypowiedzi ministra Katza?” - zapytał.

Chodzi o wypowiedź p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Katza, który, odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi rządu Izraela stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+".

Polski rząd określił tę wypowiedź jako "haniebną i rasistowską". Po wypowiedzi Katza premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela na szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Szczyt został odwołany, zamiast spotkania V4 w Jerozolimie zaplanowano rozmowy dwustronne premierów Grupy.

"Spośród 27 tys. +Sprawiedliwych wśród narodów świata+ uhonorowanych przez Yad Vashem za ratowanie Żydów z narażeniem życia z Holokaustu największą grupę stanowią Polacy - 7 tys. Pytam! Jak ma się tak powszechna pomoc niesiona przez Polaków Żydom do wypowiedzi min. Katza? - napisał we wtorek na Twitterze wiceszef MSZ.

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że "6863 Polaków pośród +Sprawiedliwych wśród Narodów Świata+ to nie wynik czyjejkolwiek polityki ani wyrachowanego zachowania".

"To liczba, która wciąż rośnie, pokazująca zachowanie Polaków w Ich najtrudniejszym momencie życia. Jesteśmy Im winni dbanie o prawdę historyczną!" - napisał na Twitterze.

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym od 1963 r. przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie ludziom, którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. Na medalu wybita jest sentencja z Talmudu - "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".

Odznaczenie do 1 stycznia 2018 r. otrzymało 26 tys. 973 bohaterów, w tym 6 tys. 863 Polaków, którzy tworzą najliczniejszą grupę Sprawiedliwych wśród obywateli 51 krajów. (PAP)

hgt/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL